سخنرانی سفیر هلند در دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
اداره همکاری های علمی و بین المللی معاونت پژوهشی روز سه شنبه مورخ 04/09/93 دانشگاه امام صادق علیه السلام از ساعت 10:00 الی 12:00 میزبان آقای یوهانس دوما سفیر هلند در تهران بود. آقای دوما در ابتدای ورود خود به دانشگاه مورد استقبال رسمی آقای دکتر کریمی رئیس اداره همکاری های علمی و بین المللی، آقای دکتر خانی معاون پژوهشی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی و آقای دکتر سیدامامی عضو هیات علمی دانشگاه قرار گرفت و سپس در جلسه ای که در دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی و با حضور رئیس و اعضای هیات علمی این دانشکده برگزار شد شرکت کرد. در ابتدای این جلسه آقای دکتر کریمی و آقای دکتر خانی ضمن خیرمقدم به سفیر هلند، به بیان توضیحاتی در مورد دانشگاه امام صادق علیه السلام، رشته های تحصیلی و نظام آموزشی آن پرداختند. آقای یوهانس دوما اظهار امیدواری کرد دانشگاه امام صادق علیه السلام بتواند با دانشگاههای هلند تفاهم نامه همکاری در زمینه های علمی و پژوهشی امضاء کند. در ادامه طرفین به بحث و گفتگو پیرامون زمینه های همکاری و تعامل میان دانشگاه امام صادق علیه السلام و مراکز علمی و اکادمیک و دانشگاهی کشور هلند پرداختند. پس از این جلسه و در ساعت 10:45 آقای دوما با حضور در سالن شهید صدر دانشگاه امام صادق علیه السلام و در جمع استادان و دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در ابتدای سخنرانی و پس از بیان بیوگرافی خود، با اشاره به عنوان سخنرانی، "ایران و هلند: دیدگاه متقابل" لازمه بررسی نگاه متقابل دو طرف را معرفی مناسب و ایجاد شناخت بین دو کشور دانست. وی وظیفه خود در جمهوری اسلامی ایران را شناخت شرایط و جایگاه ایران، و تبیین آن به صورتی قابل فهم برای مسئولین کشور هلند جهت ایجاد روابط دو جانبه دانست. سفیر هلند در ادامه و بعد از معرفی کشور هلند، به آشنایی خود با تاریخ کشورمان اشاره کرد و نقش و اهمیت مذهب در تاریخ جمهوری اسلامی ایران را حایز اهمیت دانست.
وی عنوان کرد که: "هنگامی که تاریخ کشور شما را مطالعه می کنم تحت تاثیر قرار می گیرم چرا که هنگامیکه اسلام در حال رشد بود شما آن را پذیرفتید اما زبان، هویت، و رسوم خود را حفظ کرده اید." آقای دوما در بخش دیگری از سخنان خود انقلاب و مقاومت را دو مفهوم کلیدی در سیاست خارجی کشور ما دانست. وی سپس به اهمیت و جایگاه شهدا در کشور ما اشاره کرد و عنوان داشت هنگامی که در اقصی نقاط شهر تهران تصاویر شهدا را می بینم تحت تاثیر قرار می گیرم. وی در موضوع هسته ای نیز به فتوای مقام معظم رهبری و نسبت آن با‌ آیه 60 سوره انفال و جایگاه تقیه در اسلام اشاره کرد و بحث اعتماد متقابل را مهم ترین بخش مذاکرات دانست.
 
سخنرانی سفیر هلند در دانشگاه
 
پس از سخنان ایشان نوبت به طرح سوالات اساتید و دانشجویان رسید. موضع هلند در قبال مذاکرات هسته ای ایران، دلایل سکوت غرب در قبال سلاح های هسته ای اسرائیل، و چگونگی جمع بین واقع گرایی و خوش بینی در سیاست خارجی کشور هلند با منافع ملی آن کشور از جمله سوالاتی بود که از سفیر پرسیده شد. یکی از حضار نیز با اشاره به مذاکرات هسته ای، به استانداردهای دوگانه کشورهای غربی اشاره کرد و از آقای دوما سوال کرد که شما در مورد حساسیت های غرب در مورد برنامه هسته ای ایران صحبت کردید می خواهم بدانم چرا چنین حساسیتی در مورد برخی کشورهای منطقه که دارای دهها موشک دارای کلاهک هسته ای آماده شلیک هستند وجود ندارد؟ وی در پاسخ عنوان داشت: از نقطه نظر رسمی ـ که من هم بدان اعتقاد دارم ـ ایران سلاح هسته ای ندارد. این نقطه شروع است. اسرائیل ظاهرا دارای بمب اتمی است و ایران ظاهرا دارای بمب اتمی نیست. ایران ادعا می کند که خواهان سلاح هسته ای نیست و ما می گوییم که این امر را ثابت کند. اسرائیل چون بمب دارد بسیار دشوار است آن را کنار بگذارد و کشورهایی مانند پاکستان و هند مقاصد تجاوزکارانه ندارند. 
لازم به ذکر است این جلسه در چارچوب سلسله نشست های "ایران و جهان" توسط دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی و با همکاری اداره همکاری های علمی و بین المللی برگزار گردید.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 354 بار   |   دفعات چاپ: 105 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر