بازدید گروهی از مترجمان شیعه مقیم سوئد از دانشگاه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
اداره همکاری های علمی و بین المللی معاونت پژوهشی روز دوشنبه مورخ 24/09/93 از ساعت 14:00 الی 16:00 میزبان گروهی از شیعیان مقیم سوئد بود که در زمینه ترجمه متون دینی به زبان سوئدی فعالیت می کنند. این گروه 12 نفره پس از حضور در دانشگاه در جلسه ای که با حضور آقای دکتر پیغامی(معاون پژوهشی) آقای دکتر کریمی(رئیس اداره همکاری های علمی و بین المللی)، و آقای شهیدی تبار(عضو هیات علمی) در سالن شهید چمران تشکیل شد شرکت کردند. در ابتدای این جلسه آقای دکتر کریمی ضمن خوش آمدگویی به گروه مذکور، به معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام پرداخت. پس از ایشان آقای حسین فرطوسی به عنوان مسئول گروه ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه امام صادق علیه السلام به بیان توضیحاتی پیرامون فعالیت های گروه "منتظران دوست" در بین جامعه مسلمانان مقیم سوئد پرداخت و بیان داشت که این گروه در زمینه ترجمه کتب از زبان فارسی یا عربی به زبان سوئدی فعالیت داشته و تاکنون چندین کتاب از جمله "منجی" و "سیری در نهج البلاغه"(تالیف شهیدمطهری)، "درباره اسلام"(تالیف آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی) "صحیفه سجادیه"،‌ و "خطبه 1 الی 30 نهج البلاغه" را به زبان سوئدی ترجمه کرده اند. در ادامه این جلسه آقای دکتر پیغامی نیز ضمن خوش آمدگویی به شیعیان مقیم سوئد توضیحاتی در مورد اهداف تاسیس دانشگاه امام صادق علیه السلام ارائه داد. وی نظام سازی برای جامعه دینی و نهادهای دینی در ضمن جلب رضایت خدا و رفع نیازهای بشر امروز را جزو اهداف تاسیس دانشگاه دانست و این دانشگاه را تجربه جدیدی در نظام آموزشی ایران و تبلور وحدت حوزه و دانشگاه معرفی نمود. معاون پژوهشی دانشگاه با بیان اینکه ترجمه صرفا برگردان از یک زبان به زبان دیگر نیست دانشگاه را ترجمان بین "زبان سنت و معارف دینی" و "زبان علوم جدید" دانست و بیان داشت که جهان اسلام و مراکز علمی جمهوری اسلامی جهت انجام ماموریت های خود نیازمند نهضت ترجمه هستند.
  
 
 
پس از ایشان یکی از اعضای گروه ضمن تشکر از فرصت حضور در دانشگاه عنوان داشت که گروه منتظران دوست به دنبال عمق بخشیدن به مفاهیم مذهبی جوانان مسلمان کشور سوئد است. وی سپس به استقبال جامعه سوئد از برخی از کتب ترجمه شده توسط این گروه اشاره کرد و معرفی برخی از کتب این گروه در دانشگاه های علوم انسانی سوئد را نشان دهنده وجود علاقه به شناخت چهره واقعی اسلام دانست.

یکی دیگر از اعضای گروه نیز با اشاره به ساخت فیلم مستندی توسط این گروه در مورد زندگی حضرت علی علیه السلام،‌ از برنامه این گروه برای ساخت مستندی در مورد حضرت مهدی (عج) خبر داد و در این باره خواستار مساعدت و همکاری دانشگاه شد.

در ادامه آقای دکتر پیغامی نیز با بیان اینکه دانشگاه امام صادق علیه السلام آماده هر گونه مساعدت علمی در این زمینه است، تهیه کلیپ های کوتاه، برگزاری جلسات بحث علمی و پرسش و پاسخ بین دانشجویان سوئدی و اساتید دانشگاه از طریق ویدئو کنفرانس، و معرفی آثار برگزیده دانشگاه جهت ترجمه را از جمله محورهایی دانست که دانشگاه آماده همکاری با گروه منتظران دوست است. 

پس از این جلسه اعضای گروه از قسمت های مختلف دانشگاه از جمله کتابخانه و تالار مطالعه بازدید کرده و سپس با حضور بر سر مزار شهدای گمنام به قرائت فاتحه پرداختند. در پایان هدایایی به رسم یادبود به اعضای گروه اهدا گردید.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 365 بار   |   دفعات چاپ: 117 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر