گزارش بازدید هیات دانشگاه قطر

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
روز سه شنبه مورخ 94/2/15 آقای دکتر لوسیانو زاکارا استاد مرکز مطالعات خلیج فارس به همراه دکتر خالد المیزانی معاون هماهنگ کننده برنامه مطالعات خلیج فارس از دانشگاه قطر به همراه ۱۳ تن از دانشجویان این دانشگاه از دانشگاه امام صادق علیه السلام بازدید کردند. این گروه پس از ورود به دانشگاه و بازدید از بخش های مختلف آن، در جلسه ای که با حضور آقایان دکتر خانی(معاون پژوهشی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی)، و دکتر کریمی(رئیس اداره همکاری های علمی و بین المللی) در سالن شهید مطهری تشکیل شد شرکت کردند. در ابتدای این جلسه آقای دکتر خانی به بیان توضیحاتی در خصوص سیاست خارجی و مولفه های دخیل در سیاست خارجی جمهوری اسلامی پرداخت. وی عوامل موثر در شناخت سیاست خارجی ایران مشتمل بر عوامل ثابت و عوامل متغیر دانست. جغرافیا و ژئوپلیتیک، منابع طبیعی(نفت و گاز)، سرمایه انسانی و تاریخ چهار عامل موثر و ثابت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است همچنین هویت اسلامی ایرانی، مفهوم استقلال و موضوع مخالفت ایران با نظم نوین جهانی از جمله عوامل متغیر دخیل در سیاست خارجی کشورمان است. وی سپس با اعلام اینکه در فهم سیاست خارجی کشورمان شناخت تاریخ ایران اهمیت دارد بیان داشت که سنگ بنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی اتحاد مسلمانان بوده است. دکتر خانی سپس به حوادث یمن اشاره کرد و این سوال را مطرح کرد که "شیعیان حوثی جزو جامعه یمن هستند چرا باید حقوق آنها را منکر شد؟ جمهوری اسلامی ایران هیچ چیزی به غیر از توقف روند نادیده گرفتن آنها در توزیع قدرت، و اعطای سهم واقعی و حقوقی آنها در جامعه نمی خواهد."

 
معاون پژوهشی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی با اشاره به اینکه متاسفانه برداشت کشورهای عرب منطقه نسبت به ایران درست نیست اضافه کرد ایران به دنبال ایجاد هژمونی در منطقه نیست بلکه خواهان شناخته شدن واقعیت های خود است. وی ابراز امیدواری کرد که شکاف موجود بین تصویر واقعی ایران و تصویر موجود در بین دولتمردان کشورهای عربی از بین برود.
بعد از دکتر خانی، آقای دکتر کریمی به سوالات دانشجویان در خصوص سیاست های جمهوری اسلامی ایران در منطقه پاسخ داد. وی در پاسخ یکی از دانشجویان در مورد اینکه "چرا کشور شما تنها به شیعیان کمک می کند؟" با بیان مثال هایی از کمک ایران به اهل تسنن در فلسطین،‌ بوسنی هرزگوین و کردستان عراق در حمله اخیر داعش، موضع جمهوری اسلامی را کمک به تمام مستضعفان و مظلومان از هر مذهبی که باشند عنوان نمود. وی در پاسخ سوال یکی دیگر از دانشجویان در مورد علل دخالت ایران در سوریه اظهار داشت: "ایران از دولت و رئیس جمهور مشروع سوریه و محور مقاومت حمایت کرده و این مردم سوریه نیستند که در مقابل بشار اسد ایستاده اند بلکه گروههای تروریستی نظیر داعش که تحت حمایت رژیم صهیونیستی،‌ دولت های عرب منطقه و آمریکا هستند به بهانه دفاع از مردم سوریه اقدام به جنایت در این کشور می کنند و جمهوری اسلامی در مقابل این گروهها ایستاده است. به فرض اینکه ایران همین امروز دست از حمایت از مردم سوریه بردارد القاعده و داعش که سوری هم نیستند در آنجا حکومت را در دست خواهند گرفت. "
 
 
 
 
 
رئیس اداره همکاری های علمی و بین المللی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا دولت بشار اسد قانونی تر از دولت منصور هادی است و چرا ایران در یمن از وی حمایت نمی کند اظهار داشت "بشار اسد رئیس جمهور مشروع و قانونی سوریه است که در انتخابات توسط اکثریت مردم انتخاب شده و از مقبولیت کافی برخوردار است در حالیکه منصور هادی چند ماه پیش به دلیل عدم مقبولیت در بین مردم، ابتدا استعفا داده و سپس به عربستان گریخته و درخواست حمله به کشور و مردم خود را داده است. در این میان سکوت رسانه های غربی ـ عربی و دولت ها و ملت های منطقه در مقابل کشتار وسیع مردم بیگناه یمن توسط آل سعود بسیار تاسف انگیز است چرا که در قبال کشته شدن یک سرباز اسرائیلی شاهد انتشار خبر و مظلوم نمایی از سوی رسانه های غربی هستیم. این مظلومیت مردم یمن است که باعث شده جمهوری اسلامی ایران نسبت به حمایت از آنها احساس مسئولیت نماید."
بعد از این گفتگوی داغ، آقای دکتر کریمی به رسم یادبود لوگوی دانشگاه را به مسئول گروه دکتر لوسیانو زاکارا اهدا نمود و کروه، پس از صرف ناهار در رستوران، دانشگاه را ترک نمودند.
 
معاونت پژوهشی 
اداره همکاری های علمی و بین المللیCAPTCHA

دفعات مشاهده: 230 بار   |   دفعات چاپ: 69 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر