نشست تخصصی با حضور اساتید دانشگاه های ترکیه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
روز یکشنبه مورخ 20 دیماه 1394 هیاتی 5 نفره از اساتید و پژوهشگران  مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه ترکیه اورسام(orsam) در نشستی با عنوان "نقش همکاری ایران و ترکیه در مدیریت مسائل منطقه ای" در دانشگاه امام صادق علیه السلام شرکت کردند. این گروه از اساتید در بدو ورود خود به دانشگاه مورد استقبال رسمی حجه الاسلام حبیبیان(مدیر روابط عمومی) قرار گرفتند و سپس در جلسه ای که با حضور آقایان دکتر خانی ، دکتر گوهری مقدم و جمعی از دانشجویان تشکیل شد به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل منطقه پرداختند. اعضای هیات ترکیه ای را پروفسور دکتر شعبان کارداش(رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه ترکیه)، دکتر بیرول آکگون(رئیس مؤسسه تفکرات استراتژی (SDE)دکتر منصور آکگون(استاد دانشگاه فرهنگ استانبول) و دکتر بایرام سینکایا (دپارتمان روابط بین الملل اورسام) تشکیل می دادند. در ابتدای جلسه آقای دکتر خانی ضمن ابراز خرسندی از حضور میهمانان و برادران ترکیه ای در دانشگاه ابراز امیدواری کرد این قبیل جلسات در دو کشور ادامه یابد. وی با اشاره به همسایگی ایران و ترکیه بر لزوم نیاز به همکاری میان دوکشور برای شناسایی و آگاهی از منافع درازمدت یکدیگر تاکید کرد. عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی ادامه داد: به عنوان استاد روابط بین الملل بخوبی از این نکته آگاهی دارم که هر کشوری منافع ملی خود را دارد که ممکن است برخی از آنها باعث جدایی ما شود اما به عقیده من  هنوز موضوعات و منافع مشترک بسیاری میان دو کشور وجود دارد که می تواند مبنای تعاملات دوجانبه قرار گیرد.
 دکتر خانی سپس به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: به عقیده من  هر دوی ما خواهان یک سوریه متحد هستیم  لذا این می تواند به  عنوان استراتژی مشترکی برای هردوی ما در نظر گرفته شود تا بر اساس آن همکاری کنیم. در نتیجه باید بدنبال اتخاذ استراتژی باشیم که به این دستاورد منجر شود. از نقطه نظر ایران، حفظ قدرت حکومت مرکزی سوریه یعنی حکومت بشار اسد، ‌ابزار اصلی برای حفظ اتحاد سوریه است و این یکی از دلایل جمهوری اسلامی ایران برای چرایی حفظ اسد است. به نظر من موضوع مخالفان حکومت و لزوم دستیابی به راه حلی میانه و  تمام موارد دیگر قابل مذاکره است اما تا زمانی که یک حکومت مرکزی که بتواند اتحاد کشور و تمامیت ارضی را حفظ کند وجود نداشته باشد نمی توان خصوص نتایج موضوع سوریه بحث کرد. لذا دوباره بر این نکته تاکید می کنم که علیرغم اختلاف نظرهایی که در خصوص سوریه داریم همچنان منافع ملی مشترکی نیز داریم.
 

 دکتر خانی در بخش دوم سخنان خود به ترورسیم و افراطی گری اشاره کرد و عنوان داشت امروزه بدلیل وجود گروههای افراطی نظیر داعش بدترین شرایط ممکن برای دنیای اسلام اتفاق افتاده است و موضوع تنها در خصوص روابط بین الملل و سیاست خارجی و .. نیست بلکه در خصوص لطمه ای است که به وجهه اسلام خورده است.
 همه ما می دانیم که اسلام در طول تاریخ همواره یکی از الگوهای جوامع مدنی بوده و کشورهای غربی بعد از دوران تاریک خود از برخی الگوهای تمدن اسلامی پیروی کرده اند. ایران و ترکیه در طول تاریخ دو مرکز برای این تمدن بزرگ اسلامی و به نوعی میراث دار آن هستند لذا از نظر من اگر بخواهیم نام دو کشور را برای  فعالیت روی این موضوع و یافتن راه حلی برای مشکل افراط گرایی و تروریسم معرفی کنیم قطعا آن دو کشور ایران و ترکیه هستند.... عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام در خصوص گروه داعش عنوان داشت: یکی از شهرهای هدف داعش استانبول است چرا که آنها به این شهر به عنوان میراث عثمانی نگاه می کنند و رویای پایتختی استانبول را برای خود دارند لذا از نظر من {با وجود چنین تهدیدی} اینکه "چرا ترکیه داعش را تحمل می کند" قابل درک نیست و این سوال بزرگی است که در ذهن بسیاری از ایرانیان نیز وجود دارد.
 
 دکتر خانی در بخش پایانی سخنان خود به روابط ترکیه و عربستان اشاره کرد و عنوان داشت ترکیه به عنوان یک کشور مستقل می تواند با هر کشوری ارتباط داشته باشد اما بعنوان یک نظاره گر بین المللی برای ما بسیار مشکل است که بفهمیم چگونه عربستان می تواند در مسائل منطقه ای شریک اصلی ترکیه باشد. متاسفانه در طول سالهای اخیر عربستان نقش بسیار منفی در مسائل منطقه ای ایفا کرده است. همچنین هیچ شباهتی از نظر سیستم سیاسی بین دو کشور ترکیه و عربستان وجود ندارد. در ترکیه شما سابقه طولانی در انتخابات دمکراتیک و قانون اساسی با قدمت زیاد در خاورمیانه دارید که عربستان هیچکدام از اینها را ندارد لذا تفاوتهای زیادی بین دو کشور وجود دارد. اگر شما بخواهید صلح و ثبات را به منطقه بیاورید چگونه یک کشوری که منبع افراط گری، وهابی گری، سلفی گری و ... است می تواند شریک اصلی برای یافتن راه حلی برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری باشد و فهم این نکته برای من بسیار سخت است.

در پایان سخنان آقای دکتر خانی هر کدام از اساتید ترکیه ای به بیان نقطه نظرات خود در خصوص مسائل منطقه پرداختند و سپس دانشجویان اقدام به سوال از هیات ترکیه ای در خصوص سیاست های این کشور نمودند. از نکات جالب این بخش این بود که سه نفر از دانشجویان به زبان ترکی استانبولی سوالات خود را مطرح کردند.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 233 بار   |   دفعات چاپ: 73 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر