پنجمین دوره مناظرات دانشجویی

 | تاریخ ارسال: 1402/1/14 | 
دانشگاه امام صادق علیه السلام با چشم‌انداز مرجعیت علمی و تربیت اسلامی همواره از دانشگاه‌های پیشرو در امر آزاداندیشی و آزاد فکری بوده است. سابقه درخشان دانشگاه چه از حیث اساتید و هیئت علمی و چه از حیث تربیت دانشجو گواه بر این مدعاست. با این وجود فقدان برنامه‌های منسجم و رقابتی که برانگیزاننده شور و اشتیاق دانشجویان و ترغیب‌کننده آنان به امر گفت و گو باشد همواره در دانشگاه احساس می‌شده است. در سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۵ گروهی از دانشجویان فعال و پرکار به صورت خودجوش، پیگیر مناظرات دانشجویی کشوری بودند و با پیشنهاد برگزاری این مناظره در دانشگاه و پیوستن ما به جمع دانشگاه‌های برگزار کننده، توانستند برای اولین بار این مسابقات را به همت معاونت پژوهشی و فناوری در دانشگاه برگزار کنند. این دوره با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد و ۸ تیم در آن به رقابت پرداختند. تیم اول مناظرات سال ۱۳۹۷ دانشگاه، به مرحله استانی اعزام شد و با در آنجا نیز با کسب مقام برتر به مرحله کشوری صعود کرد.


برگزاری
با تجمیع فعالیت‌های دانشجویی در معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام ، تصمیم بر آن شد که پنجمین دورۀ مسابقات مناظره دانشجویی در سال ۱۴۰۱ به منظور معرفی تیم‌های برتر دانشگاه امام صادق علیه السلام به یازدهمین دورۀ ملی مناظرات دانشجویی –برگزاری توسط سازمان جهاد دانشگاهی- با مدیریت انجمن علمی دانشجویی الهیات و با همکاری انجمن های علمی دانشجویی معارف اسلامی و اقتصاد، سیاسی، فرهنگ و ارتباطات و مدیریت با مشارکت دفتر جهاد علمی اداره فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام ، با هدف حرکت در جهت یکی از چشم‌اندازهای کلان معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام یعنی «پرورش استعدادهای فرهنگی دانشجویان» و احیای فرهنگ گفتگو و نقد و مناظره، با شعار «گفتگو سرچشمه‌ی اندیشه» اقدام به برگزاری پنجمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی در دانشگاه امام صادق علیه السلام کرد که این دوره با استقبال پر شور دانشجویان و با حضور ۱۸ تیم ۴ نفره در آذرماه و دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.


اهداف
ارتقاء سطح علمی دانشجویان و تقویت اندیشه‌ورزی
تقویت فرهنگ نقد و تحمل مخالف و ارائه الگوی مطلوب آزاداندیشی
احیای فرهنگ گفتگو و نقد و مناظره
ایجاد تصویری مطلوب از دانشگاه در بین دانشگاه‌های برگزارکننده مناظرات دانشجویی
ارائه کیفیتی مطلوب در سطح مدیریت و اجرای مناظرات

تیم اجرایی دانشجویی پنجمین دورۀ مناظرات دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام
، وظایفی را بر عهده داشتند و اقداماتی را انجام دادند که در زیر شرحی از مراحل با تفکیک و توضیح خواهد آمدو دو بخش کلی زیر، توضیح دهنده فعالیت‌های انجام گرفته است:

الف: هماهنگی و پشتیبانی
هر برنامه‌ای که بخواهد در دانشگاه صورت پذیرد، نیاز به یک بخش هماهنگ کننده و پشتیبان قوی دارد. وظایف مختلفی در این بخش قابل شمارش است که عبارت است از: هماهنگی با سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، هماهنگی با دانشگاه جهت تعیین زمان و مکان، هماهنگی با اساتید جهت تعیین داوران مناظرات، تأمین منابع مالی، ارائه گزارش نهایی و... که مجموعه این وظایف توسط تیم اجرایی دانشجویی انجام پذیرفت.

و به طور کلی هماهنگی‌های لازم برای امور اجرایی مناظرات در چهار بخش انجام گرفته است: ۱) هماهنگی با سازمان جهاد دانشگاهی، ۲) هماهنگی با معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام ، ۳) هماهنگی با اساتید جهت تعیین داوران مناظرات و ۴) هماهنگی بین انجمن های علمی دانشجویی همکار
ب: اجرا

این دورۀ از مناظرات دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام با تشکیل دبیرخانه مناظرات با مدیریت انجمن علمی دانشجویی الهیات و با مشارکت دبیران ۴ انجمن علمی دانشجویی همکار، اقدام به طراحی و پیاده سازی امور اجرایی مناظرات پرداخته اند. به صورت کلی بخش اجرا شامل موارد زیر است:
تبلیغات و فضاسازی میدانی
اطلاع رسانی فضای مجازی در پیام رسان بله
ثبت‌نام مجازی و حضوری
برگزاری جلسه توجیهی برای تیم‌ها
تهیه جدول زمان‌بندی مناظرات
قرعه‌کشی تیم‌ها و مشخص کردن گزاره‌های هر جلسه مناظره
انجام امور جاری جلسات مناظرات از جمله عکاسی، فیلم برداری، تهیه پذیرایی و...
ارائه گزارش برای سازمان جهاد دانشگاهی و معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام


دفعات مشاهده: 300 بار   |   دفعات چاپ: 31 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر