نگاهی به فعالیت های اخیر ناشران در حوزه جامعه شناسی سیاسی

 | تاریخ ارسال: 1403/2/29 | 
 اگر علاقه‌مند به مطالعه در حوزه جامعه‌شناسی سیاسی هستید، در دو سال اخیر در فضای مجازی با مفاهیمی نظیر شکاف اجتماعی، توسعه، شورش و جنسیت سروکار داشته‌اید. هرکدام از این مفاهیم و سایر مفاهیم جامعه‌شناختی حوزه‌ای عمیق از مسائلی است که هر جامعه به‌خصوص جامعه ایرانی در چند دهه اخیر با آنها چالش داشته و نخبگان جامعه را در تکاپو برای رسیدن به یک راه‌حل در مواجه با این چالش‌ها قرار داده است. در دو سال اخیر نیز مفاهیم تازه‌ای فضای مجازی و رسانه‌های جمعی و... دنیای جامعه‌شناسی جدید را تحت شعاع خود قرار داده و بر نسل‌ها و طبقات اجتماعی تأثیر گذاشته است. آشنایی با این مفاهیم برای یک پژوهشگر جامعه‌شناسی و علوم سیاسی آن‌قدر مهم است که بدون آن امکان شناخت رخدادها و پیش‌بینی وقایع آینده غیرممکن است. به بهانه سی و پنجمین نمایشگاه کتاب به معرفی و بررسی عملکرد چند نشر برتر و مشهور در زمینه علوم اجتماعی خواهیم پرداخت. شناخت کتاب‌های پر مخاطب، پژوهشگر را در امر شناخت مسائل برجسته و مورد بحث در جامعه یاری می‌دهد و آشنایی با نشرها به او در زمینه مطالعه منابع مورد اعتماد و دست اول یاری خواهد داد.

 نشر نی: غایب بزرگ نمایشگاه
 نشر نی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین انتشارات در حوزه علوم‌انسانی در سه سال اخیر پا به نمایشگاه کتاب نگذاشت تا صرفاً از طریق وبگاه انتشارت امکان خرید با تخفیف وجود داشته باشد. اگر دانشجوی علوم‌انسانی هستید قطعاً سروکار شما به کتاب‌های نشر نی افتاده است. روزآمد بودن در کنار تنوع بسیار بالای موضوعات جذابیت این نشر را برای مخاطبان بالا برده است. همچنین تألیفی بودن بسیاری از کتب این نشر و هم چنین ترجمه‌های روان کتب خارجی، این نشر را برای مخاطبان دانشگاهی در مقایسه با سایرین در اولویت قرار داده است. اگر دانشجوی جامعه‌شناسی هستید، کتاب جامعه‌شناسی گیدنز از جمله کتاب‌هایی است که حتماً باید آن را با دقت بخوانید. کتاب ده پرسش از دیدگاه جامعه‌شناسی اثر جوئل شارون از جمله کتب منتشر شده نشر نی است که در طی یازده سؤال به بررسی ساده مفاهیمی می‌پردازد که یک پژوهشگر با آن مواجهه است. در میان کتب نشر نی از مقدمات تا مباحث تخصصی را می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی‌های خود پیدا کنید.
 
 نشر ترجمان علوم‌انسانی: تازه‌نفسِ منتقد
 نشر ترجمان علوم‌انسانی یا به‌اختصار نشر ترجمان تازه‌نفس و پر قدرت در حوزه علوم‌انسانی وارد شده است. اکثر کتاب‌های این نشر ترجمه است و جالب اینکه این نشر به دنبال ترجمه آثار نو در زمینه علوم‌انسانی حرکت کرده است. سکولاریسم و نقد آن از موضوعات برجسته ای است که نشر ترجمان به سراغ ان رفته و با ترجمه کتاب‌هایی مانند چگونه سکولار نباشیم از چارلز تیلور، اسطوره خشونت مذهبی از ویلیام تی.کاوانا و چگونه غرب خدا را واقعاً از دست داد از مری ایبرشتات مجموعه ای با نگاه انتقادی به موضوع سکولاریسم را منتشر کرده است. شاید بتوان گفت که نشر ترجمان در آثار خود به دنبال بازخوانی انتقادی از موضوعات جامعه‌شناختی و سیاسی است کما اینکه این مسئله را در انتشار کتاب‌های بیراهه‌های نظریه جامعه‌شناختی اثر نیکوس موزلیس، بحران در جامعه شناسی اثر لوپریاتو و کریپن و جامعه شناسی در محکمه جامعه‌شناسان اثر استین و ویدیچ مشاهده کرد.
 
  نشر شیرازه
 نشر شیرازه از جمله انتشارات پرکار در حوزه علوم‌انسانی است که کتاب‌های خود را در چند دسته بندی به مخاطبان ارائه می‌دهد. آنچه که ما بیشتر با آن کار داریم کتاب‌هایی است که تحت عنوان (مفاهیم علوم اجتماعی) و (جامعه و سیاست) مشخص شده‌اند. از ویژگی‌های مثبت این نشر، انتشار کتاب‌هایی با موضوع جامعه‌شناسی ایران و مسائل مربوط به جامعه ایرانی است. در این جا می‌توان از کتاب سیاست‌های خیابانی اثر آصف بیات، رمان ردپای تزلزل اثر کامران سپهران، انقلاب اجتماعی کوان هریس و توانا بود هرکه دانا بود اثر سیروس شایق و مارال لطیفی نام برد. این نشر را در کنار نشر نی می‌توان به عنوان دو انتشارتی نام برد که در کنار تنوع موضوعات، نگاه ریزبینانه‌تر و تخصصی‌تری به مسائل دارند. اگر به مسائل جامعه شناسی ایران و هم‌چنین موضوعاتی مانند اقتدار، اشرافیت، هویت اجتماعی و نابرابری علاقه‌مند هستید، نشر شیرازه را از دست ندهید.

 نشر ثالت
 اگر به دنبال خواندن نظریه‌های کلاسیک و مدرن جامعه شناسی هستید؛ نشر ثالث گزینه مناسبی است. در کنار نظریات، کتاب‌های تازه از راه رسیده‌ای مانند جنبش‌های مدنی اثر اریکا چنووت و ماریا جی.استفان و جنبش اجتماعی چیست اثر هنک جانستون، مشهور و پر فروش هستند. هرچند که عمده کتاب‌های نشر ثالث را ترجمه کتاب‌های نظریات و یا متون دست اول جامعه شناسی تشکیل می‌دهند اما کتاب‌هایی مانند رمان ما مردم... اثر گارتون اش، مهاجرت نخبگان اثر صالحی و خدایی و تأملی درباره مدرنیته ایرانی اثر میرسپاسی نیز از این نشر به چاپ رسیده است.

 نشر مطالعات راهبردی
 پژوهشکده مطالعات راهبردی از جمله نشرهایی است که در حوزه جامعه شناسی سیاسی حرف برای گفتن دارد. اگر در سال گذشته نام کتاب چرا انسان شورش می‌کنند اثر تد رابرت گار را شنیده باشید می‌دانید این کتاب به موضوع شورش‌های اجتماعی از زاویه محرومیت‌های اجتماعی و دیدگاه‌های روانشناختی نگاه می‌کند و به دنبال منشاء خشونت در جامعه است. کتاب دیگر او، شورش سیاسی، علل، نتایج و بدیل‌ها نیز شامل ده مقاله است که به شورش‌های اجتماعی و منشاء آنها می‌پردازد. اگرچه نگاه تک بعدی به مسائل اجتماعی امروزه طرفداران زیادی ندارد اما مطالعه این آثار شما را با زاوایای مختلف آشنا می‌کند.  اگر به مباحث اعتراضات و جنبش‌های سیاسی علاقه مند هستید، نشر مطالعات راهبردی در این حوزه به خوبی کار کرده است. انتشار کتاب‌های اندیشمندان حاضر در دانشگاه‌های داخل کشور مانند دکتر رضا صمیم از ویژگی‌های مثبت این نشر است.

 فارس و همشهری: رسانه و فضای مجازی
 رسانه‌ها به معنای اعم از روزنامه گرفته تا خبرگزاری‌های تلویزیونی و کانال‌های تلگرامی، روزنه‌هایی هستند که دیدگاه‌های ما را نسبت به وقایع اتفافیه، چه در اطرافمان باشد چه در آن سوی جهان شکل می‌دهند. هیچ کس نمی‌تواند منکر نقش رسانه و بازنمایی آنها در شکل گیری یک بحران یا حل آن باشد. وظیفه رسانه‌ها بازتاب خبر است اما چه مقدار بی‌طرفی در نقل و نشر خبر رعایت می‌شود؟ سواد رسانه‌ای به ما کمک می‌کند تشخیص دهیم چه خبری، چه مقدار بی‌طرفانه و با چه قصدی و چه مقدار منطبق با واقعیت منتشر شده است. کتاب فراتر از اخبار جعلی اثر جاستین پی. مک‌برایر، اشتباه پراکنی اثر اومورجی و رابل و زیستگاه رسانه اثر محمودرضا کبیری یگانه می‌تواند به شما در فضای مشوش رسانه‌ها کمک کند.
 
انتشارات داشگاه امام صادق علیه السلام
 مشارکت سیاسی، تبلیغات سیاسی و رفتار رأی‌دهی از جمله مسائلی است که هر دو سال، یک بار به لطف برگزاری چهار انتخابات در جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود. پیش‌بینی رفتار مردم در مواجهه با تبلیغات و شعارها و هم چنین مطالعه کنش‌های انتخاباتی مردم در انتخابات گذشته برای فعالان سیاسی اجتماعی حائز اهمیت است. کتاب گفتارهایی در الگوی رفتار انتخاباتی جامعه ایرانی اثر مرکز رشد دانشگاه که به تازگی به چاپ رسیده می‌تواند برای علاقه‌مندان این حوزه مفید باشد. در حوزه رسانه نیز کتاب جامعه شبکه ای اثر یان ون دایک به بررسی پیوندهای ارتباطی مردم، درون شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد و نگاهی عمیق‌تر به موضوع گسترش فضای مجازی در جامعه به مخاطب ارائه می‌دهد.
 
دیگر ناشران

 موضوع زیست - سیاست از جمله موضوعاتی است که جای کار بسیار داشته اما به آن بسیار کم پرداخته شده است. زیست - سیاست محل پیوند مطالعات میان رشته‌ای بین رشته علوم سیاسی، جامعه شناسی و زیست شناسی است. بحران‌های زیست محیطی، همه گیری‌های ویروسی، افزایش روزافزون بیماری‌ها از چالش‌های هزینه‌زای همه دولت‌های مدرن است. کتاب جامعه تاب آور اثر بروتمایر از انتشارت ایران به موضوع تأثیر همه گیری کرونا بر جوامع و دولت‌ها و مواجهه آنها با چالش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شکل گرفته ناشی از کرونا می‌پردازد.
 شکل‌گیری طبقه متوسط در دهه هفتاد شمسی، جامعه ایرانی را وارد فاز تازه ای از کشمکش های بین نسلی و بین‌طبقاتی کرد. تدریجاً تثبیت این طبقه در دل شهرها، افزایش فاصله طبقاتی و سایر موضوعات در کشور بحران‌های دهه هشتاد و نود را پدید آورد. کتاب طبقه متوسط جدید در جمهوری اسلامی اثر مجید بهستانی به چالش مشارکت سیاسی این طبقه می‌پردازد. کتاب شورش اشرافیت بر جمهوریت اثر حمیدرضا اسماعیلی در رابطه با دهمین انتخابات ریاست جمهوری از نشر ایران، و هشت سال بحران آفرینی اصلاح‌طلبان اثر سلمان نیک علوی از نشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی به شکل گیری وقایع دهه هشتاد و چالش‌های جامعه و حکومت با آن پرداخته است.
 در پایان آنچه که به نظر می‌رسد عدم پرداختن جدی به بحران‌های اجتماعی و مسائل زمینه‌ای آن در داخل کشور است. بسیاری از مسائل مورد بحث در جمهوری اسلامی مانند موضوع نسل زد و نیت‌ها، پوشش و جنسیت مغفول مانده است. به عنوان یک پژوهشگر ممکن است با انبوه مقالات در رابطه با بحران‌های اجتماعی ایران مواجه شوید اما به عنوان یک مخاطب عام به ندرت بتوانید کتابی تحلیلی در رابطه با این مسائل بیابید. نمایشگاه بین المللی می‌تواند سنجه ای در شناخت ذائقه مخاطبین باشد، با این فرض کتاب‌های هانا آرنت و نظریه‌های جامعه شناسی و موضوعات مرتبط با توسعه سیاسی_اجتماعی پیش تاز در چاپ و عرضه هستند.

نویسنده: علیرضا صفاری دانشجوی معارف اسلامی و علوم سیاسی

کلیدواژه ها: دانشگاه مرجع | دانشگاه امام صادق(علیه السلام) | دانشگاه مرجع اسلامی | دانشجو | اساتید | |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 703 بار   |   دفعات چاپ: 40 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر