دکتر حسن بشیر:سواد رسانه‌ای تجدیدنظر در رابطه رسانه و انسان است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۶/۹ | 
استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام معتقد است: آنچه در حوزه سواد رسانه‌ای مهم است جهت گیری اطلاعاتی است به عبارت دیگر ما برای فهم آموزش و سواد رسانه‌ای نیازمند شناخت جهت‌گیری اطلاعاتی هستیم.
به گزارش شارا، دکتر حسن بشیر اظهار داشت: مقصود از جهت گیری اطلاعاتی این است که در مبحث سواد رسانه‌ای حجم اطلاعات رسانه‌ای مهم نیست گاهی هم این حجم اطلاعات رسانه‌ای است که به نوعی بی‌سوادی رسانه‌‌‌ای منجر می‌شود. آنچه که در این زمینه باید مورد تاکید قرار گیرد این است که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سواد رسانه ای گزینش محتوای رسانه ای است.
  وی تصریح کرد: افرادی که نمی دانند در رسانه‌ها به دنبال چه موضوعی هستند به شکل کور و بدون هدف به دنبال همه چیز هستند اولین فاکتور موثر در سواد رسانه ای را مورد توجه قرار نمی دهند. برای فهم سواد رسانه‌ای اولین گام آموزشی در جامعه باید این باشد که چگونه باید به رسانه ها نگاه کرد و محتوای رسانه ها را چگونه گزینش و مطالعه کرد.
  بشیر تاکید کرد: این جهت گیری آموزشی باید از همان آغاز کودکی به دانش آموزان یاد داده شود تا هنگامی که مثلا اینترنت را به کار می گیرند این گونه نباشد که فقط به دنبال حجم اطلاعات و دیدن همه چیز موجود در اینترنت باشند، باید چگونگی گزینش مطالب در اینترنت را به خوبی یاد بگیرند که بر اساس چه هدفی این کار را انجام می دهند.
  وی با بیان اینکه «جهت گیری»، «گزینش» و «قرائت» رسانه‌ای از مهمترین مسائل سواد رسانه‌ای است، گفت: اتفاقاً ایران به خصوص در دهه اخیر در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه و حتی کشورهای غربی از اطلاعات بسیار خوب و عمیقی در مورد رسانه‌ها برخوردار شده و به تجربه‌های گسترده‌ای در این زمینه دست یافته است، اما در این زمینه مشکل اساسی جهت گیری اطلاعات رسانه‌ای و محتوای رسانه ای است که چگونه باید گزینش شوند، چگونه در دسترس افراد قرار گیرند و چگونه باید قرائت شوند. این سه مسئله یعنی جهت‌گیری گزینش و قرائت رسانه‌ای از مهمترین مسائل سواد رسانه ای است.
  بشیر در پایان در تعریف از سواد رسانه ای، خاطرنشان کرد: سواد رسانه‌ای رابطه رسانه و انسان و تجدیدنظر در رابطه با رسانه و انسان است زیرا ارتقا و گسترده شدن رسانه موجب ایجاد جایگاه ویژه ای برای رسانه شده که باید مورد توجه محققان و اندیشمندان قرار گیرد.CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 1266 بار   |   دفعات چاپ: 411 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر