دهمین دوره فرهنگی تربیتی فرزندان کارکنان دانشگاه امام صادق علیه السلام در تابستان 1398 برگزار گردید.

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 
گزارش دهمین دوره فرهنگی تربیتی فرزندان کارکنان دانشگاه امام صادق علیه السلام تابستان 1398
موضوع تربیت فرزند، از دیرباز جزو موضوعات اساسی و بنیادی اسلام بوده است. در دنیای امروز با توسعه و رشد مهارناپذیر تکنولوژی و پیشرفت‏‌های چشمگیر آن، و نیز در عصر رویکرد دوباره بشر به مسئله دین و تربیت الهی موضوع تربیت فرزند، هم‏چنان چشم‌گیر می‏‌نماید. امروز حتی خانواده‌‏های غربی نیز به خوبی دریافته‌‏اند که بازی‏‌های رایانه‌‏ای، سایت‏‌های سرگرمی، چت‏‌های اینترنتی، تلویزیون، سینما، و ... نیازهای روحی فرزندشان را تأمین نمی‏‌کند و بنیان خانواده را اکسیری جز تربیت صحیح فرزند، استوار نخواهد نمود.
تربیت، مجموعه روش‏‌ها و راهکارهایی است که از آغاز زندگانی انسان، به‏ کار گرفته شده است تا او در مسیر صحیح رشد و ترقی قرار گیرد و در پرتو این آموزش‏‌ها، بتواند خود را از انحراف نجات دهد و راه سعادت و کمال را در پیش گیرد. پیامبر گرامی اسلام صلی‏ الله ‏علیه ‏و آله فرموده‌‏اند: "اَلوَلَدُ الصّالِحُ رَیحَانَهٌ مِن رَیَاحِینِ الجَنَّهِ"؛ فرزند صالح گلی است از بوستان بهشت. (وسائل الشیعه، ج15، ص97) هم‏چنین فرمودند: "مِن سَعَادَهِ الرَّجُلِ الوَلَدُ الصَّالِحُ"؛ فرزند صالح نشانه خوشبختی فرد است. (وسائل الشیعه، ج15، ص97)امام ‏صادق علیه‌‏السلام نیز فرمودند:"مِیرَاثُ اللّهِ مِن عَبدِهِ المُؤمِنِ الوَلَدُ الصَّالِحِ ...؛میراث خداوند به بنده مؤمنش فرزند صالح است. (وسائل الشیعه، ج15، ص97)گذشته از ضرورت تعلیم و آشنا نمودن او با اصول اعتقادی، آموزش‌‏های دیگری نیز ـ ولو در حد آشنایی برای فرزندان در حال رشد ضروری است.
امام صادق علیه‌‏السلام به جمیل‏بن ‏درّاج فرمودند: "بَادِرُوا اَحدَاثَکُم بِالحَدِیثِ قَبلَ اَن تَسبِقَکُم اِلَیهِم المُرجِئَهُ"؛ فرزندانتان را با کلام ما آشنا کنید پیش از آن که مرجئه (و دیگر فرقه‌‏های منحرف عقیدتی) بر شما سبقت بگیرند [ و آنان را منحرف سازند].( فروع کافی، ج2، ص94) و نیز:"عَلِّمُوا صِبیَانَکُم مِن عِلمِنَا مَا یَنفَعُهُم اللّهُ بِهِ لا تَغلِبَ عَلَیهِمُ المُرجِئَهُ بِرَأیِهَا"؛ کودکانتان را به دانش ما آموزش دهید که برای آنان سودمند است تا مرجئه [و منحرفین] بادیدگاه‏‌های خود آنان را مغلوب خود نسازند. (الخصال، ج2، ص157)
اهل‌‏بیت عصمت و طهارت علیهم‏السلام همواره عنایت ویژه‌‏ای به آموزش فرزند و بالا بردن سطح درک و معرفت او نشان می‏‌دادند.
معاونت سرمایه انسانی و مدیریت منابع با همکاری و اجرای دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق علیه السلام برای تحقق بخشیدن به این مهم که از موارد مورد توجه و عنایات ریاست فقید دانشگاه مرحوم آیت الله مهدوی کنی رضوان الله تعالی علیه بوده است، برنامه های دهمین دوره فرهنگی تربیتی فرزندان کارکنان دانشگاه امام صادق علیه السلام تابستان 1398 با رویکرد مهارتی و پرورش خلاقیت دانش آموزان شرکت کننده در این دوره در زمینه معارف اسلامی، کارگاه هنر و رسانه، کارگاه مهارت و خلاقیت، ورزش، اردوهای متنوع تفریحی و سرگرم کننده و برنامه های متنوع فرهنگی و معرفتی را برگزار نموده است تا بابی باشد برای تربیت صحیح اسلامی و غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، که در اینجا به گوشه‌ای از این فعالیت‌های صورت گرفته می پردازیم.


- تعداد دانش آموزان شرکت کننده : 35نفر
- مقاطع تحصیلی : ابتدایی و دوره اول متوسطه
- زمان برگزاری دوره : 13/05/1398 الی 16/06/1398
- ساعت برگزاری کلاسها : 7:30 صبح الی 15:30


 کلاسهای معرفتی :
- معارف اسلامی
- تئاترهای آئینی و دینی

 کارگاه های مهارتی :
- مهارت و خلاقیت (معرق، کار با کاغذ رنگی، کچ‌کاری و...)
- هنر و رسانه (فتو شاپ، کلیپ سازی و عکاسی)

 ورزشی :
- رزمی و دفاع شخصی
- شنا
- فوتسال

 اردوها :
- باغ وحش ارم
- پینت بال
- شهربازی
- پارک آبی اُپارک


 شرح برنامه ها :
بعد از ثبت نام از متقاضیان شرکت در برنامه‌های ، از روز شنبه 1398/05/13 برنامه‌های آموزشی و فرهنگی آغاز گردید. دانش آموزان هر روز صبح در طول این دوره با سرویس های پدران خود به دانشگاه تشریف آورده و آنها در مسجد تحویل مسئولین این برنامه می شدند و برنامه ها به شرح زیر در طول روزهای این دوره اجرا می گردید. و در روز چهارشنبه 1398/06/13 این دوره با اهداء جوایز به تمامی شرکت کنندگان در دوره به پایان رسید.

 دیگر برنامه ها :
- اهداء گواهی پایان دوره به تمام شرکت کنندگان
- اهداء جوایز به نفرات برتر دوره (دوچرخه، ساعت هوشمند و کارت هدیه)
- اهداء هدیه عمومی به تمامی شرکت کنندگان (عکس یادگاری دسته جمعی . کارت هدیه . جوایز فرهنگی)
- ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی به جهت انتقال مفاهیم دینی و اخلاقی توسط مربیان دوره
- شرکت منظم دانش آموزان در نماز جماعت ظهر و عصر
- برگزاری مراسم جشن عید سعید قربان و عید سعید غدیرخم همراه با جوایز ویژه
- برگزاری افتتاحیه و اختتامیه
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 4692 بار   |   دفعات چاپ: 432 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر