جایگاه ایران در جاده ابریشم نوین

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 


جایگاه ایران در جاده ابریشم نوین
 سخنرانان: خانم دکتر هایجی یو(متخصص پروژه جاده ابریشم نوین و حکومتداری جهانی از دانشگاه فودان چین)، آقای دکتر لیژو سان(عضو هیات علمی دانشگاه پکن) آقای سجاد طالبی(فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق علیه السلام و دانشجوی دکترای دانشگاه فودان از شانگهای چین)
دبیر علمی: دکتر محمدحسن خانی (عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی وعلوم سیاسی)
برگزار کننده: انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و علوم سیاسی


از ویژگیهای قابـل تامل این جلسـه کـه به زبان انگلیسی برگزار شد این بود که بصورت میـزگرد سـه جـانبـه و ویدئـوکنفرانـس میان دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه پکن و دانشگاه شانگهای برگزار شد.
در ابتدای جلسه، آقای دکتر خانی در مقدمه کوتاهی به تحولات کنونی در عرصه بینالملل و اهمیت چین اشاره کرده و بیان داشتند که به اعتـقـاد برخـی اندیشـمندان، جنـگ جهانی سوم اقتصادی است و ایران و چین میتوانند نقشهای مهمی در این جنگ داشته باشند. ایشان همچنین عنوان داشتند که احیای جاده ابریشم موجب تقویت همکاریهای اقتصادی میان دو کشور میشود و میتواند بر چالشهای امنیتی در منطقه، همچون حضور گروههای تروریستی به ویژه در مرز ایران و پاکستان تاثیر مثبت بگذارد. در ادامه هر کدام از میهمانان به بیان نقطه نظرات خود در خصوص جاده ابریشم نوین و نقش آن در تعاملات بینالمللی پرداختند. از جمله موضوعات مورد بحث به موارد زیر میتوان اشاره کرد:
- روابط ایران و چین بسیار جامع است و تنها محدود به عامل انرژی نیست.
- ابتکار جاده ابریشم میتواند نقش مهمی را در افزایش این مشارکت در آینده ایفا نماید. میزان و تاثیرگذاری نقش ایرانیها در کمربند جادهابریشم، بستگی به ظرفیتهای کشورمان مخصوصا در حوزه حمل و نقل ریلی، ظرفیتهای بندرگاهی و خطوط لوله انرژی است.
- طرف ایرانی نیاز به شناخت سیاست چین دارد و کمربند راه ابریشم و استفاده از فرصتهای مناسب برای پیشبرد منافع خود است.
- ایالات متحده عامل مهمی در رابطه ایران و چین است و خواستار ایجاد مانع و محدود کردن گستره این رابطه است.
- اصول اولیه چین در سیاست خارجی این است که با همه دوست باشد و با هیچکس دشمن نباشد. برای چین ایران، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی همگی در امنیت و پیشبرد منافع چین و اجرای کمربند ابریشم مهم هستند.
در ادامه خانم یو نیز به بیان مطالب زیر پرداختند:
- کمربند راه ابریشم میتواند باعث توسعه مشارکت ایران و چین در زیرساختهای انرژی، حمل و نقل و بخش ارتباطات شود.
- چین و ایران هر دو مخالف یکجانبهگرایی ایالات متحده و خواستار جهانی چندجانبه هستند. در همین راستا چین از برجام حمایت میکند.
- ایران برای چین اهمیت دارد، نه فقط بخاطر اینکه این کشور از ایران انرژی وارد میکند، بلکه بخاطر اینکه بیش از 50 درصد از نفت چین از تنگه هرمز میگذرد.
- هر میزان ایالات متحده در مقابل چین بایستد و بر این کشور فشار بیاورد، چین به ایران و روسیه نزدیکتر میشود.
- چین خواستار توسعه رابطهاش با ایران برپایه همکاری بردبرد و منافع و احترام متقابل است.
در پایان جلسه دانشجویان سوالات خود را با میهمانان جلسه مطرح کردند که به برخی از مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد:
-آیا امکان شکلگیری اتحاد ایران، روسیه، چین در برابر غرب وجود دارد؟ آقای طالبی به ضرب المثلی چینی اشاره نمودند که بیان میداشت: «با همه دوست باش و با هیچکس دشمن مباش». لذا چینیها سعی دارند حتیالامکان از ایجاد چالش جلوگیری کنند و چنین ائتلافی ممکن  است حساسیت برانگیز و چالشزا باشد.
- آیا چین برای ایران نقش ویژهای در نظر گرفته و یا ایران نیز مانند سایر کشورها است؟ که آقای طالبی بر ظرفیت کشورها در مبادلات اقتصادی تاکید کردند. آقای خانی نیز بیان داشتند که ما باید هوشیارانه  عمل کنیم و توانایی ما میتواند در میزان بهادادن به ما تعیین کننده باشد.
 در پایان آقای خانی از اساتید  برای حضور در ایران دعوت کردند.
 

  
 
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2084 بار   |   دفعات چاپ: 506 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر