دروس معارف اسلامی

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

ولی امر مسلمین جهان در دیدار تاریخی اعضای خانواده‌ی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در تبیین ماموریت اصلی دانشگاه فرمودند: امروز مهم‏ترین نیاز دنیای اسلام این است که، آن «جوهر اسلام ناب» و گوهر تابناک با شکلی که تهمت بی‏سوادی، تحجّر، مقدس‏‌مآبی و از زمان عقب ماندن و عقب‏‌مانده بودن دیگر به آن وارد نیاید- بتواند به اهداف خودش برسد؛ ما در دنیای اسلام و امت اسلامی این را نیاز داریم. ... اگر شما بتوانید «گوهر اسلام ناب» و آن درخشندگی‏‌ها را، به آن شکلی که بتواند در جامه‏‌ی آراسته‏‌ی علم، خودش را نشان بدهد، ارائه دهید، کار بزرگی که کرده‏‌اید، این است که راه را برای ورود نخبگان در این میدان‏‌ها باز کرده‏‌اید

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بر اساس تفکر و مکتب «اسلام ناب محمدی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم» شکل گرفت و پس از آن نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز بر اساس نظریه راقی ولایت فقیه که از همین تفکر استخراج شده بود، تشکیل شد. بدیهی است که ایجاد «دولت اسلامی»، «جامعه‌ی اسلامی» و نهایتا «تمدن نوین اسلامی» نیز باید با «اندیشه‌ها»، «نظریات» و «الگوها»یی که از همین تفکر و مکتب الهی برخواسته است استوار شود.


به همین منظور دانشکده معارف اسلامی و مدیریت، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم در رشته‌ی مدیریت متعارف بخش قابل توجهی از واحدهای درسی خود را به دروس معارف اسلامی اختصاص داده است:
 1. درس اندیشه اسلامی؛ این درس که در قالب ۸ واحد درسی و در دو سال اول آموزشی به دانشجویان ارائه می‌شود، به عنوان یک بسته‌ی فشرده‌ی اسلام‌شناسی قلمداد می‌گردد که جهت بهره‌گیری از عمق معارف دینی و برخورداری از منظومه فکری منسجم، در سیری منظم و با محوریت آثار گرانبهای استاد شهید مرتضی مطهری (ره) به دانشجویان ارائه می شود. علاوه بر شرکت در کلاس، دانشجویان بایستی هر هفته حدود ۱۰۰ صفحه از آثار این استاد شهید را مطالعه و سپس در حلقه‌های مباحثاتی، به تعمیق فهم، طرح شبهات و رفع اشکالات خود بپردازند.
 2. تدبر و تفسیر در قرآن کریم: قرآن کریم به عنوان کتاب شریفی که از یک طرف عدل امام معصوم است و از طرف دیگر پاسخ تمامی سوالات زندگی بشر اعم از زندگی فردی و اجتماعی در آن وجود دارد، یکی از مهم ترین دروس مورد تأکید دانشکده معارف اسلامی و مدیریت است. این درس که با محوریت تفسیر شریف المیزان تدریس می‌شود، در قالب ۱۰ واحد، در برنامه‌ی درسی تمامی دانشجویان سال سوم تا پنجم دانشکده‌ قرار دارد.
 3. فقه و اصول فقه: مجتهدان دینی از آغاز غیبت حضرت ولیعصر(عج) در پی اجتهاد و استنباط مسائل دینی از منابع شریعت (قرآن و احادیث) بودند و این روند تا ظهور حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ادامه خواهد داشت. نظر به نکته بیان شده آشنایی با فقه و اصول جهت آشنایی با شیوه استنباط احکام شرعی و برداشت صحیح از منابع دینی برای حل مسائل روز، همواره مورد تاکید مسئولین دانشکده بوده است.
  این دروس طی ۹ نیم سال تحصیلی ارائه می گردد که به تفکیک واحدهای درسی عبارتند از:
  اصول فقه: ۵ واحد درسی
  فقه عمومی: ۵ واحد درسی
  فقه تخصصی: ۱۲ واحد درسیCAPTCHA
دفعات مشاهده: 4071 بار   |   دفعات چاپ: 474 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر