انتشار کتاب: «حقوق جزای انگلستان» تدوین و ترجمه دکتر حبیب‌زاده

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

انتشار کتاب «حقوق جزای انگلستان» تدوین و ترجمه جناب آقای دکتر طاهر حبیب‌زاده استادیار دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
کتاب حقوق جزای انگلستان شامل ۱۸ فصل است که به بررسی مسائل حقوق جزا در حقوق انگلستان، به عنوان سرچشمه نظام بزرگ حقوقی کامن لا می‌پردازد. عناوین مهم فصول به این شرح است: عناصر مسئولیت کیفری، عنصر مادی، عنصر معنوی، مسئولیت در جرائم ناتمام، مسئولیت تبعی یا ثانوی، قتل عمد، قتل شبه عمد، اختیاری و غیراختیاری، جرائم غیر کشنده، جرائم جنسی، خسارات کیفری، سرقت، جرائم مرتبط با سرقت، کلاهبرداری، جنون، مستی، دفاع مشروع، اجبار و اکراه.
در تمام کتاب اصطلاحات حقوقی انگلیسی و نیز کلمات عمومی متن در پاورقی ترجمه شده است تا از صرف وقت خواننده جهت ارجاع مکرر به فرهنگ لغات جلوگیری شود. در این راستا قریب به ۷۵۰۰ واژه ترجمه شده است. نکته مهم این‌که در بیان معنی واژه‌ها و عبارات انگلیسی متن، از تکرار معنی یک واژه جلوگیری شده است. به این معنی که هر واژه در هر فصل فقط یکبار ترجمه گردیده و بعد از ترجمه واژه برای اولین بار، از تکرار آن در ادامه همان فصل (نه کل کتاب) خودداری شده است.
سعی شده است ترجمه همه واژه‌های عمومی و تخصصی با معنی متناسب با متن، در پاورقی درج و در موارد لازم ریشه آن‌ها بیان شود. این روش موجب می‌شود که انگیزه خواننده محترم برای ادامه متن تقویت گردد و از صرف وقت و کم رغبتی برای مراجعه مکرر به فرهنگ لغات خودداری شود و سرعت متن‌خوانی نیز افزایش یابد.
مطالعه این اثر به علاقمندان این حوزه این توانایی را می‌دهد که با فضا و اصطلاحات تخصصی و دقیق حقوق جزا به زبان انگلیسی آشنا شده و در هنگام نوشتن مطالب حقوقی به زبان انگلیسی یا جستجو در میان منابع خارجی از کلید واژه‌های مناسب استفاده کنند و در مطالعه آثار مفصل‌تر از دانش زبانی خوبی در حوزه حقوق جزا برخوردار باشند.

 
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 711 بار   |   دفعات چاپ: 112 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر