کرسی مناظره، عرضه و نقد دیدگاه های علمی برگزار شد: تولید علم دینی؛ امکان یا امتناع؟

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه امام صادق علیه السلام، کرسی مناظره، عرضه و نقد دیدگاه های علمی با عنوان "تولید علم دینی؛ امکان یا امتناع؟"، با شرکت آقایان دکتر علیرضا شجاعی زند، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، و دکتر علی اصغر خندان، هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام  دوشنبه۱۵ مهر، در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و با حضور اساتید و دانشجویان برگزار شد.
در این نشست، آقای شجاعی زند در مقام مخالف و آقای خندان در مقام مدافع تولید علم دینی، به گفت و گو پرداختند.
دکتر شجاعی زند نقدهای خود را در سه محور برون علمی، درون علمی و پیامدی مطرح و عنوان کرد: "علم تملک انحصاری نمی پذیرد، علوم غربی را باید ایدئولوژی زدایی کرد نه این که علمی با ایدئولوژی جدید تولید کرد. باید دقیقا مشخص شود که تعریف علم دینی چیست؟"
دکتر خندان نیز افزود: "ادعای ما این است که علم دینی علم حقیقی است و غیر آن علم نیست. اگر هم چنان که فرمودید، پذیرفتیم که انگیزه عالم در علم موثر است، لزوم علم دینی تایید می شود. شهید مطهری می فرماید: علم با ایمان جهت می یابد... اساسا علم بدون عالم معنا ندارد و نمی توان علم را از جهت گیری و کاربرد آن جدا کرد."
گفتنی است این جلسه به همت معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و با همکاری هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی برقرار گردید.
 گزارش از: محمد مهدی عبدیCAPTCHA

دفعات مشاهده: 611 بار   |   دفعات چاپ: 85 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر