دکتر مهدی زاده در گفتگوی با فارس: اسناد بالادستی مربوط به خانواده معطل مانده است/ دولت خانواده را به «زن»تقلیل داده

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه امام صادق علیه‌السلالم و به نقل از خبرگزاری فارس، «سیاست‌های کلی خانواده»، «طرح تعالی جمعیت و خانواده» «قانون تسهیل ازدواج»، «ستاد ملی زن و خانواده»، «کارگروه ملی خانواده» و صدها عنوان سند، قانون و سازمان دیگر مربوط به خانواده که هر روز درباره آن می‌شنویم. اما تقریبا هیچکس نمی‌داند که این اسناد و قوانین در حال اجرا هستند، چه میزان از آن‌ها به قانون تبدیل شده و چه میزان از این قوانین اجرا می‌شوند.

از آن طرف دولت‌ها همیشه درباره مسائل به مربوط به خانواده و زنان صحبت می‌کنند و در این بین هرسال و در هر دولتی آماری از اشتغال، تحصیل، توانمندی و دیگر مسائل مربوط به زنان منتشر می‌شود. تا جایی که رزومه دولت‌ها در مسئله خانواده با همین آمارها سنجیده می‌شود. اما کسی نمی‌پرسد چرا زن به مثابه خانواده در نظر گرفته می‌شود؟ چرا وقتی زنان از بسیاری از حقوق اساسی خود چه در خانه، چه در محیط کار و چه در جامعه بی‌بهره مانده‌اند، آمار‌های کلی و کمیت‌محور مصداق موفقیت دولت‌ها در عرصه خانواده قمداد می‌شود؟

اینکه در بین انبوه اسناد بالادستی وسازمان‌های مربوط به خانواده مقصر وضعیت نامطلوب خانواده کیست و دولت به جای موضوعات اولویت‌دار با چه هدفی حمایت از زن و خانواده را تبلیغ می‌کند، موضوعی است که سجاد مهدی‌زاده، هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و پژوهشگر حوزه خانواده، دریک گفتگوی مفصل با خبرگزاری فارس به آن پاسخ داده و ریشه‌های آن را واکاوی کرده است.

 CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 555 بار   |   دفعات چاپ: 150 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر