برگزاری جلسه با هیات دانشگاه فدرال کریمه برگزاری جلسه با هیات دانشگاه فدرال کریمه

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

 
اداره همکاری های و ارتباطات علمی بین المللی روز یکشنبه مورخ 19 آبان ماه 98 میزبان یک هیات دانشگاهی از دانشگاه فدرال کریمه ورنادسکی(روسیه) بود. اعضای این هیات دانشگاهی متشکل از آقایان "آلکسی سوخاروکف" معاون علمی رئیس دانشکده زبان های شرقی و تاتار کریمه، "ایگور تسویرکن" کارشناس ارشد اداره آموزش بین المللی اداره فعالیت های بین المللی دانشگاه فدرال کریمه و خانم "الویرامیرساله" معاون اداری رئیس دانشکده زبان شرقی و تاتار کریمه در دانشگاه فدرال کریمه بود. میهمانان در بدو ورود خود مورد استقبال رسمی اقای دکتر امامی معاون پژوهشی دانشگاه و سیدمحسن روحانی سرپرست دفتر همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی دانشگاه قرار گرفتند و بعد از بازدید از بخش های مختلف دانشگاه در جلسه ای که با آقایان دکتر نعمتی، دکتر پاکتچی، و دکتر سلیمانی نیز در آن حضور داشتند، شرکت کردند. در ابتدای جلسه آقای دکتر امامی به معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام و تاریخچه تاسیس آن پرداختند.
سپس آقای الکسی سوخاروکف به معرفی دانشگاه کریمه پرداخت، وی با اشاره به قدمت بیش از 100 سال این دانشگاه عنوان داشت که دانشگاه کریمه دارای 17 دانشکده می باشد و  بصورت رسمی بیش از 30 سال است که در این دانشگاه زبان فارسی تدریس می شود. با توجه به قدمت تاریخی این دانشگاه، می توان گفت شرق شناسی در روسیه از کریمه و دانشگاه ما نشات گرفته است.
معاون علمی دانشکده تاوریچسکایا ادامه داد که رشته اصلی پژوهشی بنده تاریخ روابط ایران و مردم کریمه از دیرباز تا کنون است. وی با بیان اینکه منابع تاریخی زیادی داریم که نشاندهنده نفوذ ایرانیان از اوایل قرن سیزدهم در کریمه است به وجود واژه های فارسی در زبان کریمه اشاره کرد.
در ادامه آقای دکتر پاکتچی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان به به بیان اشتراکات تاریخی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کریمه زبان روسی پرداختند.
وی با اشاره به دلایل مختلف تاریخی و فرهنگی اهمیت منطقه کریمه بیان داشت که ما سوابق تاریخی بسیار قوی با کریمه داریم و این به نظر بنده موضوعی است که جای مطالعه بسیار دارد. شاید خیلی از ایرانیها اطلاع نداشته باشند که یکی از قدیمی ترین چاپ های قرآن مربوط به باغچه سرای کریمه است. کریمه جایی است که امروز ایرانی ها شاید آن را نشناسند ولی در گذشته مبادلات فرهنگی زیادی با این کشور داشتیم. برای ما مهم است روابط بین خودمون را از نظر تاریخی و در شرایط کنونی مورد بررسی قرار دهیم. از جهت دیگر، اهمیت کریمه برای ما این است که این منطقه خط مقدم ارتباط جهان اسلام و غرب و بعنوان پل انتقال مدرنیسم از طریق روسیه به ایران بوده است.
 یکی از اولین عالمان اسلامی که با غرب مواجه شد ـ اینکه چگونه می توان مسلمان بود و ارتباط با غرب نیز برقرار کرد ـ شخصی بود که به زبان تاتاری به وی اسماعیل گاسبرینسکی می گفتند. وی در اواخر قرن 18 جریانی را در کریمه بوجود آورد با عنوان جدیدیسم که افرادی مثل شهاب الدین مرجانی آن را دنبال کردند. شهاب الدین بدنبال ایجاد نوعی از آموزش پرورش مدرن در جهان اسلام بود که در عین حال که استانداردهای معاصر را دارد اصول اولیه اسلام هم حتما در آن رعایت شود.
همچنین یک گروه بسیار مهمی در کریمه که ما با آنها هم سابقه مشترک تاریخی داریم به عنوان تاتارهای کریمه شناخته می شوند و جزء لاینفکی از امت اسلامی هستند و بخش مهمی از سابقه تاریخی منطقه ما نیز هستند و ما در ایران درموردشان کمتر پژوهش انجام داده ایم.
در ادامه این جلسه، دکتر نعمتی مدیر کل پژوهش دانشگاه نیز با اشاره به لزوم افزایش تعاملات فی مابین عنوان داشت که: ما با هم همسایه هستیم ولی متاسفانه اطلاعات کمی از یکدیگر داریم. در کشور ها متاسفانه نگاه به شرق بویژه همسایه های شمالی ما کمتر بوده است و در عصر تکتازی نظام غربی در عرصه بین المللی نیاز به افزایش ارتباطات فی مابین بیش از پیش احساس می شود.
پس از ایشان آقای ایگو تسویرکن نماینده آموزش بین المللی دانشگاه از آمادگی این دانشگاه برای ایجاد و گسترش تعاملات علمی و آکادمیک دو جانبه خبر داد.
در پایان آقای دکتر امامی نیز با جمع بندی مطالب مطرح شده، به زمینه های مشترک همکاری اشاره کرد و "بررسی تاریخ تبادلات فرهنگی دو منطقه" با محوریت دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات. همکاری و تعامل در برگزاری هفته های فرهنگی دو کشور، و همچنین چاپ مشترک کتاب در زمینه های مورد علاقه طرفین را از ظرفیت های همکاری دو جانبه بر شمرد.
در پایان مقرر شد اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی نسبت به پیگیری ایجاد و گسترش تعاملات بین المللی در چارچوب تفاهم نامه و برنامه های عمل همکاری اقدام نماید.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 2116 بار   |   دفعات چاپ: 254 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر