گزارش سفر علمی آقای دکتر آرضایی به ترکیه حضور در دوره "مهارت های آموزش زبان عربی و آزمون سازی استاندارد"

 | تاریخ ارسال: 1398/11/19 | 

در راستای افزایش دانش نظری و مهارت کاربردی در فضای آموزش زبان عربی، دوره ای در ایران با مشارکت اساتید زبان و ادبیات عربی دانشگاه های سراسر کشور برگزار گردید. در ادامه این دوره و در راستای پیشبرد اهداف علمی دوره مزبور، در تیر ماه سال ۱۳۹۸ دوره ای به مدت یک هفته در استانبول طرح ریزی گشت.
در این دوره که به میزبانی مؤسسه علمی آموزشی اکدم و با مشارکت دانشگاه ماردین برگزار شد اساتیدی متخصص در زمینه آموزش زبان به طرح مباحث علمی از درباره رویکردهای آموزش زبان عربی به غیر عرب زبان ها و همچنین نحوه آزمون سازی استاندارد پرداختند.
اساتید مصری، سوری و ترک با بیان رویکردهای جهانی مطالعات آموزش زبان و تطبیق آن با واقعیت های موجود در زبان عربی، ضمن انتقال تجربیات علمی به ابعاد نظری و کاربردی آموزش زبان عربی در کشورهای اسلامی برای غیر عرب زبان ها پرداختند. تجربه مشابه ترکیه در مقایسه با ایران، با توجه به حضور پانزده استاد زبان عربی ایران که از هفت دانشگاه مختلف شرکت کرده بودند زمینه مناسبی را برای تبادل دانش و تجربه آموزشی فراهم نمود.
آشنایی با آثار علمی متعددی که در زمینه های گوناگون آموزش زبان عربی تهیه شده بود یکی دیگر از مسائلی بود که بسیار مفید و شایان توجه بود. در حوزه های گوناگون شنیداری، گفتاری، خوانشی و نوشتاری و قواعد دستوری زبان عربی آثار ارزشمندی تولید شده بود که برخی از آنها برای دانشگاه تهیه
گردید.

در حاشیه جلسات دیدار هایی با اساتید متخصص، نهادهای علمی همسو برگزار گردید. از جمله این دیدار ها می توان به دیدار با مسئولان دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول اشاره نمود. در این دیدار که با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اساتید ایرانی و ترکیه ای برگزار گردید زمینه های همکاری مشترک بررسی گردید. مدیر گروه زبان و ادبیان عربی، مدیر گروه زبان فارسی و مسئولان بخش زبان های شرقی در این دیدار حاضر بودند و در حاشیه دیدار از بخش های دانشکده علوم انسانی و به ویژه تولیدات علمی گروه ادبیات عربی و ادبیات فارسی این دانشگاه بازدید گردید.
دیدار از دانشگاه فاتح، دیدار با مسئولان مؤسسه علمی وقفی أثے (مرکز مطالعات اسلامی، ویژه برادران ) و مؤسسه علمی أدب ( مرکز مطالعات اسلامی ویژه خواهران) و گفت و گو با بخش های عربی این مؤسسات از دیگر دیدار های علمی سفر بود. همچنین در دیدار با هیئت مدیره و مؤسس مؤسسه اکدم استانبول در زمینه آموزش زبان نیز زمینه های همکاری مشترک مورد بررسی قرار گرفت.
در تمامی این دیدار ها دانشگاه امام صادق (ع) به طرف مقابل معرفی می گردید و ضمن ارائه بروشور معرفی دانشگاه برخی از آثار علمی دانشگاه نیز به نهادهای علمی اهدا گردید. برخی از این مؤسسات تا حدودی اهداف و زمینه های کاری مشترکی با دانشگاه داشتند که در خواست آشنایی بیشتر و همکاری علمی در زمینه های مورد اتفاق در این دیدارها مطرح گردید.
همچنین در بخشی دیگر از فعالیت های دوره از کلاس های آموزش عربی مؤسسه اثر و مؤسسه الدم بازدید به عمل آمد تا به صورت عملیاتی با شیوه های آموزش زبان و چالش ها و نقاط قوت آن آشنا شد. موضوعات متنوع مورد تدریس و روش های آن در انتهای هر کلاس آموزشی باهم اندیشی استاد درس و اساتید دانشگاهی ایران مورد بحث و گفت و گو قرار می گرفت.
در پایان از برخی از مؤسسات علمی در زمینه تاریخ تمدن و علوم اسلامی از جمله مؤسسه فؤاد سنگین و کتابخانه تاریخ علوم اسلامی و ... نیز بازدیدی صورت گرفت.
دریافت گواهی و لوح تقدیر از ریاست دانشگاه ماردین
 


 
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 878 بار   |   دفعات چاپ: 179 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر