تمرکز به مسئله زمان، اطاعت کامل از ناخدا و سرعت عمل بالا شرط برون رفت از بحران؛ یادداشتی از دکتر گودرزی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۴/۱۰ | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه امام صادق علیه السلام، دکتر غلامرضا گودرزی عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه در یادداشتی، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان و فوتی های بیماری کرونا در روزهای اخیر، تمرکز به مسئله زمان، اطاعت کامل از ناخدا و سرعت عمل بالا در طوفان ها را شرط خروج از بحران دانست.
متن یادداشت دکتر گودرزی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق علیه السلام بدین شرح است:

وقتی کشتی با طوفان مواجه میشود در کنار مسائل فنی و تخصصی، رعایت سه امر بسیار مهم است. اول تمرکز به لحظه لحظه زمان دوم اطاعت کامل از ناخدای کشتی و سوم سرعت عمل و دقت بالا. اگر خدمه کشتی لحظه ای غفلت کنند، یا دستورات ناخدا را اجراء نکنند و بخواهند بر اساس میل و تشخیص خود عمل کنند، شاید اولین اشتباهشان آخرین اشتباهشان باشد. 
آمار کرونا در این چند روز حاکی از وخامت اوضاع است. بحرانی که متاسفانه بسیاری از ما آن را جدی نمیگیریم. 
یک لحظه درنگ کنیم : 
طبق برخی آمار رسمی در طی ۸ سال جنگ تحمیلی میزان شهدا تقریبا روزانه ۷۰ نفر بوده است. اما این چند روز آمار فوت شدگان کرونا بیش از ۱۰۰ نفر است. گویا امروز ۱۶۰ نفر بوده یعنی تقریبا بیش از دو برابر جنگ تحمیلی. اما هنوز گروه زیادی کرونا را جدی نمیگیرند و نه فقط با جان خود که با جان بسیاری از مردم بازی میکنند. 
در شرایط بحرانی باید اولا وحدت فرماندهی باشد و ثانیا تدابیر درست و صواب اخذ شود و ثالثا اقدام قاطعانه و عالمانه انجام شود. آن هم با دقت و سرعت لازم.
نمیشود ناخدا بگوید موتورها را روشن کنید ولی خدمه به جای اجرای این دستور یا آنها هم فقط بانگ بزنند که موتورها را روشن کنید و یا بگویند نه ناخدا اشتباه میکند موتورها را خاموش کنید.
امروز اگر به تشخیص ستاد کرونا شرایط سخت و دشوار است و یا بیم قرمز شدن شهرها بیشتر است، ستاد کرونا بعنوان ناخدای این کشتی باید نگاهی به رفتار اجتماعی مردم داشته باشد که چگونه گروهی با عدم رعایت فاصله و سایر نکات بهداشتی در سطح جامعه تردد دارند، مترو و اتوبوس و تاکسی چگونه مسافر سوار میکنند، چگونه گروهی بدون توجه به مشکلات مشغول برگزاری مراسم خویش هستند و ... لذا قاطعانه باید تصمیم بگیرد. اگر لازم است ماسک را اجباری کند، طرح ترافیک را لغو کند، سازمانها و امکان را ملزم به رعایت پروتکلها کند و ... این کارها را سریعتر و قاطع تر انجام دهد و البته مدیران و مردم هم نکات ستاد را رعایت کنند نه اینکه خود طبابت کنند و نسخه ذهنی خویش را بکار گیرند. 
باور کنیم شرایط کشور بحرانی تر خواهد شد اگر  ناخدا درست و قاطع عمل نکند و یا ما خدمه فقط دستورات ناخدا را تکرار کنیم ولی به آن عمل نکنیم و غرق خواهیم شد اگر به تشخیص اهل فن توجه نکرده و ساز خود را کوک کنیم. تا اینجا به حمد الهی و تلاشهای انجام شده عملکرد ایران در مبارزه با کرونا نسبت به بسیاری از کشورها و حتی دولتهای مدعی بهتر بوده ولی نباید غافل شد. نباید مغرور شد و نباید حساسیت معقول را از دست داد، که نبرد با کرونا همچنان باقی است.

 

کلیدواژه ها: غلامرضا گودرزی | دانشگاه امام صادق علیه السلام | برون رفت از بحران | بحران کرونا | یادداشت اساتید |CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 2165 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر