امضای تفاهم نامه همکاری با معهد المعارف الحمکیه لبنان

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 
 
روز شنبه مورخ 01/10/93 اداره همکاری های علمی و بین المللی میزبان آقای شیخ شفیق جرادی رئیس معهد المعارف الحکمیه لبنان بود. وی در ابتدای ورود خود مورد استقبال رسمی آقایان دکتر پیغامی(معاون پژوهشی دانشگاه) و دکتر کریمی(رئیس اداره همکاری های علمی و بین المللی) قرار گرفت و سپس در جلسه ای که با حضور حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای میرلوحی(مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل) و آقایان دکتر محمدزاده(معاون آموزشی دانشگاه) و آرضایی(نماینده بخش زبان عربی) تشکیل شد شرکت کرد. در ابتدای این جلسه آقای دکتر پیغامی ضمن خوش آمدگویی به شیخ شفیق جرادی، به معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام و بیان بخشی از دستاوردهای علمی آن پرداخت. در ادامه حجه الاسلام و المسلمین میرلوحی نیز ضمن خیرمقدم به آقای شفیق جرادی به لزوم همکاری میان دانشگاه امام صادق علیه السلام و جامعه علمی کشور لبنان اشاره کرد و آمادگی دانشگاه را برای ایجاد و گسترش همکاری های علمی و آکادمیک با نهادهای علمی لبنان اعلام کرد. رئیس معهد المعارف الحکمیه نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه امام صادق علیه السلام یاد رئیس فقید دانشگاه مرحوم حضرت آیت اله مهدوی کنی را گرامی داشت. وی در ادامه به بیان دلایل و چگونگی تاسیس معهد المعارف الحکمیه در لبنان پرداخت و چاپ کتب در زمینه فلسفه و معارف دینی،‌ چاپ نشریه اختصاصی فلسفه دین و تربیت نیروی انسانی مسلط بر معارف دینی را از جمله فعالیت های این مرکز دانست. در ادامه طرفین در مورد راه اندازی مجله مشترک، برگزاری کلاس و کارگاه بصورت ویدئو کنفرانس و دیگر همکاری های علمی و پژوهشی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
پس از این جلسه شیخ جرادی از بخش های مختلف دانشگاه از جمله انتشارات،‌ کتابخانه،‌ سایت رایانه،‌ و دانشکده های مختلف دیدن کرد و با بخشی از ظرفیت های علمی دانشگاه آشنا گردید. وی سپس در جلسه ای که در معاونت پژوهش و با حضور اعضای بخش زبان عربی تشکیل شد شرکت کرده و تفاهم نامه همکاری ـ که متن آن پیش از بازدید ایشان از دانشگاه به ایران توسط اداره همکاری ها آماده و به تائید دو طرف رسیده بود ـ امضاء گردید. برگزاری دوره های آموزشی،‌ چاپ نشریات مشترک،‌ تبادل منابع و کتب از جمله محورهای این تفاهم نامه همکاری است.
پس از اقامه نماز، رئیس معهد الحکمیه سخنرانی کوتاهی در جمع استادان و دانشجوبان دانشگاه امام صادق علیه السلام ایراد نمود. در ابتدای این سخنرانی و پس از قرائت فاتحه برای حضرت آیت اله مهدوی کنی و شهدای دانشگاه، به دلایل قیام امام حسین علیه السلام اشاره نمود. در ادامه وی به موضوع تکفیر و مشکل گروههای تکفیری و حامیان آنان اشاره کرد و اظهار داشت: این گرو ها و حامیان آنان امروز اصل اصلام را هدف قرار داده اند و در صدد معرفی دین رحمت به عنوان دین خشونت هستند.    
لازم به ذکر است آقای دکتر پیغامی پیش از این و در طی سفری به لبنان با حضور در معهد المعارف الحکمیه از این مرکز بازدید کرده و در نشست تخصصی با عنوان اسلامی
کردن علوم انسانی به ایراد سخنرانی و معرفی تجربه دانشگاه پرداخته بود.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 998 بار   |   دفعات چاپ: 259 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر