فرهنگ چینی

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 


گفتگوی آزاد به زبان انگلیسی با عنوان
فرهنگ چینی
 
دبیر علمی: دکتر محمد امین مذهب(عضو هیات علمی مرکز زبان‌های خارجی)
میهمانان ویژه: خانم دکتر ریچتر(اتریش) خانم دکتر  هانیسگلو (ترکیه) و اساتیدی از کشورهای چین، الجزایر و روسیه
برگزار کننده: انجمن علمی دانشجویی زبان های خارجی
  
این نشست با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید به همراه ترجمه انگلیسی آن آغاز شد. از نکات جالب این جلسه پخش سرود ملی جمهوری اسلامی و سرود ملی کشور چین بود که با همخوانی میهمانان چینی همراه بود. همچنین بخش انجمن زبان انگلیسی بروشوری را در خصوص فرهنگ چینی در دو صفحه آماده کرده بودند که در اختیار شرکت‌کنندگان جلسه قرار گرفت.
 در آغاز‌، دکتر مذهب رئیس بخش زبان انگلیسی دانشگاه، ضمن‌ خوشامدگویی و عرض خیرمقدم، کلیاتی را پیرامون فرهنگ چین ایراد فرموند و در ادامه هریک از میهمانان مطالبی را در حوزه تاثیرات فرهنگ بر اقتصاد این کشور، اشتراکات موجود در فلسفه ایران و چین، سیستم آموزشی این کشور بیان کردند.
خانم دکتر ریچتر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه وین مطالب خود را با تاکید دوری از پیش داوری و لزوم شناخت دقیق کشور چین آغاز کرد. ایشان در ادامه گفتند: هر چند جریان اصلی رسانه‌ای می‌تواند موجب انتقال اطلاعات و ایجاد شناخت نسبت به کشور چین شود، اما گاهی اوقات این جریان ممکن است باعث انحراف و دوری از حقیقت شود.
این استاد دانشگاه وین با اشاره به مخدوش بودن تصویر ارائه شده از ایران در رسانه‌های غربی، بر لزوم فراهم شدن شرایط برای آشنایی مردم دنیا با واقعیت ایران تاکید کردند.
پس از ایشان، خانم دکتر آزر از دانشگاه استانبول به تاثیرپذیری کشورها از یکدیگر و لزوم تعمیق ارتباطات میان فرهنگی میان کشورها اشاره کرد و جایگاه چین را به عنوان مبدا راه ابریشم در این ارتباطات فرهنگی بسیار مهم دانست.
 ایشان اضافه کردند: چین بواسطه پروژه جاده ابریشم نوین، نقش مهمی در ارتباطات میان فرهنگی بین کشورهای جهان می‌تواند داشته باشد، لذا شناخت چین و شناخت راه ابریشم بسیار مهم است; اما مشکل این است که ما همدیگر را خوب نمی‌شناسیم. البته بدلیل اشتراکات بین مردم ترکیه و ایران، شناخت خوبی بین مردم کشور من و ایران وجود دارد، اما نه مردم ایران و نه مردم ترکیه شناخت کافی نسبت به چین ندارند و لذا باید تعاملات میان دو کشور گسترش یابد. 
آقای دکتر کومار از کشور الجزایر: صحبت‌های خود را به اهمیت جمهوری اسلامی  ایران اختصاص داد. ایشان در این‌باره گفتند: چهارمین بار است که در ایران حاضر می‌شوم. نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که در مجموع مطمئن هستم که این کشور آینده عالی خواهد داشت. اطمینان دارم که شما این منطقه را از نظر ایده و مدیریت، رهبری خواهید کرد.
شما دانشجویانی که در این کلاس حضور دارید آینده این کشور بزرگ را می‌سازید و در دنیای اسلام، نقشی بزرگ ایفا خواهید کرد. شما اکنون در ابتدای راه و البته در مسیر درستی برای تبدیل شدن به رهبری دنیا قرار دارید.
خانم دکتر هانیسوگلو از ترکیه یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود که بر لزوم ایجاد ارتباط میان مردم دنیا تاکید کرد: من فکر می‌کنم مهمترین چیز در جهان این است که باید به یکدیگر گوش فرا دهیم و به یکدیگر احترام بگذاریم و از این طریق ارتباطات بهبود پیدا می‌کنند. مـنـازعـات و جـنـگ‌ها وجود دارد; اما اگر سیاستمداران بیشتر به مردم گوش دهند، دنیا جـای بـهتـری خـواهـد بود. باید یکـدیـگر را بـهتر بشـناسـیم. این شانس خوبی برای ما بود که اینجا باشیم.
در ادامه سه دانشجوی چینی نیـز به بیـان مطالبی در خصوص فرهنـگ چـیـن پرداخـتند و در نهایـت جلسه با پرسش و پاسخ دانشجویان خاتمه پیدا کرد.
پس از پایان یافتن این نشست به رسم مهمان‌نوازی، ضیـافـت شـام با حضـور اسـاتید محترم و مسئولین دانشگاه برگزار شد.


  

  

  CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2120 بار   |   دفعات چاپ: 493 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر