گزارش برگزاری نشست اساتید دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با اساتید دانشگاه معارف لبنان

 | تاریخ ارسال: 1398/10/24 | 


باسمه تعالی

بازدید آقایان دکتر طلال عتریسی، دکتر فادی خیرالله، دکتر اسماعیل، از اساتید و مسئولین دانشگاه معارف لبنان از دانشگاه امام صادق علیه­السلام در روز سه‌شنبه دهم دیماه 1398 انجام شد. ابتدا در نشست کوتاهی، دکتر امامی، معاون محترم پژوهشی دانشگاه، ضمن تأکید بر پتانسیل­های پژوهشی دانشگاه، اشاره کردند که دانشگاه امام صادق علیه­السلام طی نزدیک به چهار دهه فعالیت علمی و پژوهشی خود، توانسته است نیروهای علمی و اجرایی مؤثّری را برای نظام جمهوری اسلامی ایران تربیت کند. در ادامه اساتید دو دانشگاه به مباحثه در رابطه با تجارب دانشگاه امام صادق علیه­السلام در حوزه­ی تحوّل علوم انسانی پرداختند. ابتدا دکتر مسعود فکری، رئیس مرکز زبان دانشگاه امام صادق علیه­السلام، ضمن خیرمقدم­گویی به میهمانان، هدف تأسیس دانشگاه و دستاوردهای علمی و تربیتی آن طی سال­های پس از تأسیس تاکنون و همینطور ظرفیّت­های بسیار آن در حوزه­های علمی_پژوهشی را تشریح کردند.  به بررسی ظرفیت­های مشترک دو دانشگاه برای همکاری پرداختند. سپس دکتر طلال عتریسی _عضو هیئت علمی و مشاور رئیس دانشگاه معارف لبنان_ پس از اشاره به برخی موانع و چالش­های ارتباط دانشگاه‌های کشورهای عربی با دانشگاه­های ایران، اظهار داشتند که وجوه اشتراک دانشگاه معارف با دانشگاه امام صادق علیه­السلام بسیار زیاد است که این، بستری مناسب جهت همکاری علمی به شمار می­رود. همچنین دانشگاه معارف می­تواند پل ارتباطی دانشگاه امام صادق علیه­السلام با دانشگاه­های کشورهای عربی باشد.
در ادامه اساتید دانشگاه امام صادق علیه­السلام  در پاسخ به پرسش اساتید دانشگاه معارف مبنی بر " چگونگی تحوّل در علوم انسانی" و ارائه راهکارهایی برای تعامل مشترک در این زمینه، دیدگاه­های خود را ارائه کردند و آقایان دکتر مجتبی امامی، حجت الاسلام رحیقی، دکتر مسعود فکری، دکتر جعفر صادق منش، دکتر شریف­زاده، دکتر حمید هوشنگی و دکتر محمدمهدی علیشری، موارد زیر را اشاره داشتند:

1-تأسیس کمیته علمی از اساتید متخصص در حوزه­های الهیات، حقوق و قضاوت جهت تدوین قانون اسلامی مشترک برای جهان اسلام و انتقال نتایج مطالعات و مباحثات این کمیته به حکومت­ها؛
2- راه­اندازی شرکت­های مشاوره­ای جهت کمک به مسئولان و نهادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی لبنان و بهره­مندی از تخصص اساتید دانشگاه­ امام صادق ­علیه­السلام.
3- همکاری مشترک اساتید دو دانشگاه در حوزه­های تخصصی.
4- انجام طرح­های مطالعات بنیادین مشترک.
5- توجه به چهار حوزه­ی معرفت دینی، تمایز بین حقیقت و اعتبار، نظریه معرفت، تمایز دو مفهوم بشر و انسان.
6- تدوین اصول و راهکارهایی برای گزینش دانشجویانی که زمینه و پتانسیل لازم برای پژوهش­های بنیادین را دارند. در این حوزه می­توان از تجارب دانشگاه امام صادق علیه­السلام بهره­مند شوید.
7- همکاری در تدریس برخی واحدهای درسی به صورت ویدئو کنفرانس و انتقال ایده­ها و تجارب دو دانشگاه به همدیگر.
8- ارائه تعریف دقیق و کاربردی از علوم انسانی. دانشگاه امام صادق علیه­السلام از ابتدای تأسیس، علوم انسانی را ناظر به تأثیر بر جامعه و حل معضلات آن تعریف کرد.
9- تشکیل کمیسیون­های مشترک علمی بین دو دانشگاه در راستای ارائه­ی راه­حل­های دقیق و کاربردی.
10- ترجمه کتب و مقالات اساتید و دانش­آموختگان دانشگاه امام صادق علیه­السلام به زبان عربی جهت هم­فکری بیشتر.
11- برگزاری همایش­های مشترک علمی.
دکتر فادی خیر­الله رئیس دانشکده ادیان و علوم انسانی و دکتر إسماعیل لزّیق استاد دانشگاه معارف لبنان نیز ضمن تأکید بر اینکه امروزه تهدید اصلی در حوزه­ی علوم انسانی است، اشاره نمودند که دانشگاه معارف لبنان و به طور خاص دانشکده ادیان و علوم انسانی تمایل بسیار دارد که از تجارب دانشگاه امام صادق علیه­السلام برای تولید علم دینی و تحوّل در علوم انسانی بهره­مند گردد. از این رو، پیشنهادات خود را اینگونه ارائه کردند:

1- تألیف و انتشار کتب تخصصی مشترک.
2- تألیف کتب درسی مشترک.
3- برگزاری همایش­های مشترک علمی.
4- همکاری در نگارش مقالات؛ دانشگاه معارف آمادگی پذیرش و انتشار مقالات اساتید دانشگاه امام صادق علیه­السلام را در مجلات علمی خود دارد.
5- بهره­مندی از برنامه­های علمی و پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه­السلام جهت اجرای آن در دانشگاه معارف.
این نشست که با مدیریت دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی برگزار شد، با توافق طرفین برای طی مراحل رسیدن به تفاهم‌نامه به پایان رسید.


 

دفعات مشاهده: 1934 بار | دفعات چاپ: 300 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

گواهی مشارکت در برگزاری هفته علمی فرهنگی چین

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

ضمن تشکر از دانشجویانی که در برگزاری هفته علمی فرهنگی چین با معاونت پژوهش و فناوری مشارکت داشته اند به اطلاع می رساند گواهی های دانشجویان بر اساس فهرست فوق آماده شده است، لذا لطفاً جهت دریافت این گواهی ها به اداره تعاملات و همکاری های علمی بین المللی مراجعه فرمایید.
 
  • حسین طهمورث 
  • محمد مهدی آقا محسنی 
  • علیرضا تقی پور
  • پیمان حسنی
  • مصطفی کوشکی 
  • احسان امینی باغبادرانی 
  • محمد امین قاسمی پیربلوطی 
  • رضا توکلی
  • امیر حسین عر‌بپور


دفعات مشاهده: 2137 بار | دفعات چاپ: 324 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

نشست تخصصی بازار سرمایه اسلامی (ICM)

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

به همت انجمن علمی دانشجویی معارف اسلامی و مدیریت و با همکاری اداره همکاری‌ها و ارتباطات علمی و بین‌المللی نشست تخصصی بازار سرمایه اسلامی (ICM) با حضور 4 میهمان خارجی در تاریخ دوشنبه ۲۷ خردادماه ۱۳۹۸ برگزار شد.
در این نشست دکتر امین محسنی چراغلو استادیار دانشگاه امریکن واشنگتن ، به آسیب‌شناسی نظام آموزش اقتصاد و مالی اسلامی پرداخت. وی اعتقاد داشت که در ایران، تمرکز بیش از حد بر نظریه‌ها و مبانی وجود دارد. هرچند وجود این‌چنین مطالعاتی در حوزه اسلام بسیار شایسته است، اما امروزه نیاز است تا با توجه بیشتر به حوزه‌های علمی و حل مسئله، تعادل میان مبنا و کاربرد وجود داشته باشد.
سپس دکتر محمد اظمان دانشیار دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی به معرفی دانشگاه‌های اسلامی در حوزه اقتصاد و مالی اسلامی پرداخت. وی تأکید کرد اساتید باید دانشجویان را به حوزه عمل نزدیک ساخته و دانش و اعتماد به نفس کافی برای حل مشکلات را به آن‌ها اعطا نمایند.
دکتر نسیم شاه شیرازی استاد تمام مالی اسلامی دانشگاه حمد بن خلیفه قطر درباره میکروفایننس و مؤلفه‌های موثر بر آن مانند قیمت، محصول، مقررات، مشتریان و غیره توضیحاتی ارائه کرد. 
آخرین سخنران این جلسه دکتر ایروان عبدالله رئیس بخش سرمایه اسلامی بورس اوراق بهادار اندونزی بود. وی عنوان داشت که ما باید به نوآوری‌های ساده فکر کنیم و روی آن‌ها متمرکز شویم. همچنین توضیح داد که نوآوری‌ها در کشورهای مختلف می‌توانند متفاوت از یکدیگر باشند و هر کشور اسلامی ممکن است به ابزار و نوآوری‌های خود در بازار سرمایه اسلامی نیاز داشته باشد.
        
    
    
 


دفعات مشاهده: 2091 بار | دفعات چاپ: 332 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

گزارش جلسه با هیات دانشگاه فدرال کریمه گزارش جلسه با هیات دانشگاه فدرال کریمه

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 

 
اداره همکاری های و ارتباطات علمی بین المللی روز یکشنبه مورخ 19 آبان ماه 98 میزبان یک هیات دانشگاهی از دانشگاه فدرال کریمه ورنادسکی(روسیه) بود. اعضای این هیات دانشگاهی متشکل از آقایان "آلکسی سوخاروکف" معاون علمی رئیس دانشکده زبان های شرقی و تاتار کریمه، "ایگور تسویرکن" کارشناس ارشد اداره آموزش بین المللی اداره فعالیت های بین المللی دانشگاه فدرال کریمه و خانم "الویرامیرساله" معاون اداری رئیس دانشکده زبان شرقی و تاتار کریمه در دانشگاه فدرال کریمه بود. میهمانان در بدو ورود خود مورد استقبال رسمی اقای دکتر امامی معاون پژوهشی دانشگاه و سیدمحسن روحانی سرپرست دفتر همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی دانشگاه قرار گرفتند و بعد از بازدید از بخش های مختلف دانشگاه در جلسه ای که با آقایان دکتر نعمتی، دکتر پاکتچی، و دکتر سلیمانی نیز در آن حضور داشتند، شرکت کردند. در ابتدای جلسه آقای دکتر امامی به معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام و تاریخچه تاسیس آن پرداختند.
سپس آقای الکسی سوخاروکف به معرفی دانشگاه کریمه پرداخت، وی با اشاره به قدمت بیش از 100 سال این دانشگاه عنوان داشت که دانشگاه کریمه دارای 17 دانشکده می باشد و  بصورت رسمی بیش از 30 سال است که در این دانشگاه زبان فارسی تدریس می شود. با توجه به قدمت تاریخی این دانشگاه، می توان گفت شرق شناسی در روسیه از کریمه و دانشگاه ما نشات گرفته است.
معاون علمی دانشکده تاوریچسکایا ادامه داد که رشته اصلی پژوهشی بنده تاریخ روابط ایران و مردم کریمه از دیرباز تا کنون است. وی با بیان اینکه منابع تاریخی زیادی داریم که نشاندهنده نفوذ ایرانیان از اوایل قرن سیزدهم در کریمه است به وجود واژه های فارسی در زبان کریمه اشاره کرد.
در ادامه آقای دکتر پاکتچی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان به به بیان اشتراکات تاریخی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کریمه زبان روسی پرداختند.
وی با اشاره به دلایل مختلف تاریخی و فرهنگی اهمیت منطقه کریمه بیان داشت که ما سوابق تاریخی بسیار قوی با کریمه داریم و این به نظر بنده موضوعی است که جای مطالعه بسیار دارد. شاید خیلی از ایرانیها اطلاع نداشته باشند که یکی از قدیمی ترین چاپ های قرآن مربوط به باغچه سرای کریمه است. کریمه جایی است که امروز ایرانی ها شاید آن را نشناسند ولی در گذشته مبادلات فرهنگی زیادی با این کشور داشتیم. برای ما مهم است روابط بین خودمون را از نظر تاریخی و در شرایط کنونی مورد بررسی قرار دهیم. از جهت دیگر، اهمیت کریمه برای ما این است که این منطقه خط مقدم ارتباط جهان اسلام و غرب و بعنوان پل انتقال مدرنیسم از طریق روسیه به ایران بوده است.
 یکی از اولین عالمان اسلامی که با غرب مواجه شد ـ اینکه چگونه می توان مسلمان بود و ارتباط با غرب نیز برقرار کرد ـ شخصی بود که به زبان تاتاری به وی اسماعیل گاسبرینسکی می گفتند. وی در اواخر قرن 18 جریانی را در کریمه بوجود آورد با عنوان جدیدیسم که افرادی مثل شهاب الدین مرجانی آن را دنبال کردند. شهاب الدین بدنبال ایجاد نوعی از آموزش پرورش مدرن در جهان اسلام بود که در عین حال که استانداردهای معاصر را دارد اصول اولیه اسلام هم حتما در آن رعایت شود.
همچنین یک گروه بسیار مهمی در کریمه که ما با آنها هم سابقه مشترک تاریخی داریم به عنوان تاتارهای کریمه شناخته می شوند و جزء لاینفکی از امت اسلامی هستند و بخش مهمی از سابقه تاریخی منطقه ما نیز هستند و ما در ایران درموردشان کمتر پژوهش انجام داده ایم.
در ادامه این جلسه، دکتر نعمتی مدیر کل پژوهش دانشگاه نیز با اشاره به لزوم افزایش تعاملات فی مابین عنوان داشت که: ما با هم همسایه هستیم ولی متاسفانه اطلاعات کمی از یکدیگر داریم. در کشور ها متاسفانه نگاه به شرق بویژه همسایه های شمالی ما کمتر بوده است و در عصر تکتازی نظام غربی در عرصه بین المللی نیاز به افزایش ارتباطات فی مابین بیش از پیش احساس می شود.
پس از ایشان آقای ایگو تسویرکن نماینده آموزش بین المللی دانشگاه از آمادگی این دانشگاه برای ایجاد و گسترش تعاملات علمی و آکادمیک دو جانبه خبر داد.
در پایان آقای دکتر امامی نیز با جمع بندی مطالب مطرح شده، به زمینه های مشترک همکاری اشاره کرد و "بررسی تاریخ تبادلات فرهنگی دو منطقه" با محوریت دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات. همکاری و تعامل در برگزاری هفته های فرهنگی دو کشور، و همچنین چاپ مشترک کتاب در زمینه های مورد علاقه طرفین را از ظرفیت های همکاری دو جانبه بر شمرد.
در پایان مقرر شد اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی نسبت به پیگیری ایجاد و گسترش تعاملات بین المللی در چارچوب تفاهم نامه و برنامه های عمل همکاری اقدام نماید.
دفعات مشاهده: 2374 بار | دفعات چاپ: 556 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی) گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی)

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 


دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات و مرکز زبان انگلیسی دانشگاه با مشارکت اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی روز سه شنبه مورخ 21 آبان ماه 1398 میزبان آقای تیم اندرسون از اساتید دانشگاه سیدنی استرالیا و محقق و پژوهشگر حوزه محور مقاومت بود. ایشان که مولف کتاب محور مقاومت؛ "Axis Of Resistance" نیز هستند در نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای که با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه در سالن شهید مطهری برگزار شد به بیان نقطه نظرات خود در قبال جایگاه کنونی محور مقاومت و نقش آن در آینده ژئوپلیتیک منطقه پرداخت.
اهم صحبت های مطرح شده توسط ایشان به شرح زیر است:
ü در پرداختن به موضوع جنبه‌های اقتصادی اقتصاد مقاومتی و همگرایی منطقه باید نخست به این سؤال پاسخ داد که بعد از ناکامی برجام در نیل به اهداف تعیین شده، آیا اقتصاد مقاومتی یک رویکرد کاملاً دفاعی است یا می‌تواند فرصتی جدی برای منطقه غرب آسیا باشد؟ در این میان باید به ظرفیت‌های موجود در غرب آسیا اشاره شود که به نظر من می‌تواند به‌خوبی فرآیند همگرایی منطقه‌ای را در پی داشته باشد. درواقع اگر مؤلفه امیال امپریالیستی از منطقه حذف شود به نظرم این فرآیند به با سرعت بیشتری و البته با کمترین موانع پشت سر گذاشته می‌شود.
ü اگرچه برخی کارشناسان سعی دارند این‌چنین وانمود کنند که سیاست‌های نئولیبرالی تنها امید برای اقتصاد کشورها و ازجمله کشورهای غرب آسیا است، ولی درواقع می‌توان به وعده‌های دروغین این سیاست‌ها اشاره داشت. چالش جهانی‌شدن، سیاست‌های تعدیل ساختاری، سازمان‌های حامی سرمایه‌داری ازجمله گات و سازمان تجارت جهانی، تحریم‌های یک‌جانبه سرفصل‌هایی هستند که در کتاب اخیر تحت عنوان «محور مقاومت: به‌سوی یک غرب آسیا مستقل» به‌صورت مبسوط به آن‌ها پرداخته‌ام.
ü اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب اسلامی ایران بارها به آن اشاره داشته است، می‌تواند نه‌تنها برای ایران بلکه برای منطقه نجات‌بخش باشد. از طرفی شواهدی در دست است که کشورهایی که از سیاست‌های نئولیبرال فاصله گرفته‌اند توانسته‌اند رشد مثبتی چشم‌گیری را در مدتی کوتاه تجربه کنند و از سوی دیگر این کشورها با تقویت ظرفیت‌های درونی خود می‌توانند برای شرکای منطقه‌ای نیز مثمر باشند. ایران امروز این فرصت را دارد تا نه‌تنها خود از سیاست‌های نئولیبرالی فاصله بگیرد بلکه از طریق منطقه‌گرایی کشورهای شریکش را نیز در این راه یاری کند.

  
  
 

 

دفعات مشاهده: 2427 بار | دفعات چاپ: 435 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر