مرکز آموزش زبان برگزار می کند: دوره دانش افزایی عربی ویژه اساتید

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 
باسمه تعالی
به اطلاع اعضای هیئت علمی و اساتید محترم دانشگاه امام صادق علیه السلام می رساند، مرکز آموزش زبان دانشگاه دوره دانش افزایی عربی ویژه اساتید را در سال تحصیلی جدید برگزار می کند.

از همه اساتید محترم دعوت می شود تا از طریق لینک زیر، در این دوره ثبت نام نمایند.


 

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88094923 و یا داخلی 630 آقای کریم پور تماس بگیرید.


دفعات مشاهده: 3967 بار | دفعات چاپ: 705 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

معرفی بخش زبان‌ عربی

 | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 
عن الباقرعلیه السلام: «ما أنزل الله تبارک و تعالی کتاباً و لا وحیاً إلا بالعربیّه؛ فکان یقع فی مسامع الأنبیاء بألسنه قومهم و کان یقع فی مسامع نبیّنا؟ص؟ بالعربیه»
المجلسی بحار الأنوار، ج 16، ص 134، و ج 18، ص 263.
 
با توجه به نیاز و استقبال دانشجویان از فعالیتهای جانبی و کمک آموزشی در عرصهی یادگیری زبان با هدف افزایش توانایی زبانی آنان، برنامه ریزی مشخصی توسط بخش زبان عربی صورت پذیرفته است.  از این رو از همان آغاز، آشنایی و تسلط بر  زبان عربی، هم در حوزهی دانشهای زبانی و هم در ناحیهی  مهارتهای زبانی مورد تأکید مؤسسین دانشگاه خصوصاً ریاست فقید دانشگاه حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره) بوده است.

مهمترین اهداف گروه زبان عربی عبارتند از :
1. توانمندسازی دانشجویان برای استفاده از متون اسلامی و متون  علمی  تمدن اسلامی
2. ایجاد ارتباط دانشجویان با زبان عربی معاصر و بهرهگیری از آن در تعاملات فرهنگی تبلیغی
3. افزایش دانش زبانی دانشجویان به منظور استفاده از متون عربی تخصصی رشتههای مختلف دانشگاه
با توجه به اهداف یاد شده واحدهایی که برای توانمندسازی دانشجویان در زمینههای پیش گفته طراحی شده به سه بخش تقسیم میشود:
 
1. دستور زبان عربی
آنچه به عنوان قواعد زبان عربی در نظر گرفته شده است در دو بخش صرف و نحو تعریف میشود و دانشجویان با آشنایی با قواعد عربی در قالب 6 ترم به صورت دروس نظری و یک ترم به صورت عملی و مراجعه به قرآن کریم و آیات قرآنی و احادیث، به ویژه نهجالبلاغه سعی میکنند این مفاهیم را پیاده سازی نموده و تا حدی با ترجمه و فن ترجمه متون اسلامی  آشنا شوند.
 
2. تجوید و روانخوانی قرآن کریم
در این بخش تلاش بر آن است تا دانشجویان در مراجعه به متن قرآن کریم (قرائت صحیح و آشنایی با واژگان) از مهارتلازم خواندن و درک معنایی قرآن کریم برخوردار شوند. این هدف در دو ترم و در قالب 2 واحد دو ساعته پی گرفته میشود.

3. مهارتهای زبانی
فراهمسازی و افزایش توانایی  دانشجویان در 4 مهارت اصلی شنیداری، گفتاری، خوانشی ونگارشی جزء برنامههای مهم گروه زبان عربی در این زمینه است به طوری که دانشجو بتواند مهارت شنیداری و گفتاری  را در قالب واحدهای مکالمه عربی کسب کرده و پس از آن مهارت قرائت متون عربی با تأکید بر متون معاصر و روزمره را افزایش داده و در مرحله بعد تا حدود اندکی با مفهوم نگارش هرچند به صورت کوتاه و خلاصه نویسی و گزارش نویسی به زبان عربی آشنا شود.
بر این اساس دروس مهارتهای زبانی حداقل دو ترم به همه دانشجویان رشتههای مختلف ارائه میشود و پس از آن دانشکدههای اقتصاد و مدیریت این دروس را به صورت واحدهای انتخابی ارائه میدهند که دانشجو قادر است بین موضوعات مختلف ارائه شده درس مهارتهای زبانی را انتخاب نماید. دو دانشکده ارتباطات و علوم سیاسی نیز با توجه به نیاز بیشتر دانشجویان به این بخش، در هفت ترم مهارتهای زبانی  عربی را ارائه میدهند.
همچنین با توجه به ماهیت رشته معارف اسلامی، الهیات و ارشاد در گرایشهای مختلف آن (فلسفه و کلام اسلامی، قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق) دانشهای بلاغی مانند معانی بیان و بدیع نیز به واحدهای اختصاصی این رشته افزوده شده است.
 
استادان و اعضای هیئت علمی
در بخش زبان و ادبیات عربی مدرسان تمام وقت و نیمه وقت فعال هستند که  تعداد همکاران بخش زبان و ادبیات عربی ۱۲ نفر بوده که با توجه به اهمیت مطالعات میان رشتهای و جایگاه خاصی که مفاهیم دینی در آموزش زبان عربی در دانشگاه امام صادق؟ع؟ دارد در رشتهها و تخصصهای مختلفی فعالیت داشتهاند. دانش آموختگان رشته زبان و ادبیات عربی، الهیات و سایر رشتههای مختلف تشکیل دهندهی  تخصصهای اعضای هیئت علمی گروه زبان عربی میباشد.

دفعات مشاهده: 3269 بار | دفعات چاپ: 295 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر