دانشکده معارف اسلامی و مدیریت- گروه مدیریت مالی
معارف اسلامی و مدیریت مالی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 

معرفی گرایش:

در میان علوم اجتماعی، یکی از مباحث مهم بحثهای اقتصاد و امور مالی است که به صورت مستقیم با زندگی اقتصادی و رفاهی مردم جامعه در ارتباط است. مسائلی از تورم در سطح کلان گرفته تا مسائلی همچون تخصیص درآمد به هزینه‌ها در سطح خانواده موضوعاتی است که در اقتصاد و مدیریت مالی مورد بحث قرار می‌گیرد.

در سالهای اخیر جامعه جهانی با بحران مالی عمیقی روبرو بوده است. وضع سیاست های مالی بین‌المللی، تصمیمات بین‌المللی همچون تحریم و 
تصمیماتی که کشور مخاطب برای مقابله با این تصمیمات دارد، اثرات عمده‌ای بر سیاستهای مالی کشورهای جهان دارد. این مباحث، قسمت مهمی از مباحث مطرح میان دولت مردان را شکل می دهد. در واقع تعامل با نهادهای بین‌الملل مالی و پولی که سهم عمده‌ای در پیشرفت ملل دارند نیز از دیگر مسائلی است که حکومتها می‌بایست درباره آن به تصمیم صائب برسند.
مسائلی که در داخل مرزهای یک کشور مطرح است از جمله مساله بحث برانگیز تورم، تاثیرپذیری از تورم جهانی، اتخاذ سیاست‌های مالی و پولی در نظام بانکداری و سیاست‌گذاری انقباضی و انبساطی در رابطه با اقتصاد یک کشور از دیگر مباحث مطرح میان اقتصاددانان هست.
مسائلی بالا، از جمله مواردی است که مدیریت مالی به آنها می‌پردازد.

مدیریت مالی، عبارت است از « تخصیص منابع تامین مالی به منابع مصرف بصورت کارا و اثربخش.» این تعریف نیاز به توضیحاتی دارد. مدیریت مالی در سه سطح دولتی، شرکتی و خانواده مطرح است و گستره وسیعی را شامل می شود: از پدر یک خانواده که در آخر ماه در پی تراز کردن دخلی و خرجی خانواده خویش است، تا رئیس فلان بانک که در حال وضع سیاست پولی برای اعطای وام است، تا بانک مرکزی یک کشور که به دنبال وضع سیاستهای مالی برای کنترل نرخ تورم است. منابع تامین مالی که در تعریف آمد می‌تواند از درآمد ماهیانه نان آور یک خانواده شروع شود، تا سپرده‌هایی که به عنوان سرمایه‌گذاری دراختیار یک بانک قرار می‌گیرند، تا مالیات‌هایی که دولت در ازای تولید از مردم یک جامعه می‌گیرد و تا وجوه و وام‌هایی که از طریق موسسات بین‌المللی در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد ادامه پیدا کند. منابع مصرف نیز از خرید یک کیلو شکر برای یک خانواده شروع می‌شود و تا اعطای تسهیلات توسط یک بانک، احداث یک سد، سرمایه‌گذاری در یک پروژه ملی و سرمایه‌گذاری در سطح بین‌المللی ادامه پیدا کند.

هدف مدیریت مالی نیز می‌تواند از پوشش دادن هزینه‌های یک خانواده شروع شود، تا کنترل کردن تورم توسط یک دولت و تا مطرح شدن در سطح بین‌المللی ادامه یابد. اموارد مطرح شده در بالا چیزی بود که در رشته مدیریت مالی به عنوان مدیری مالی به آن رسیدگی می شود، منتهی آنچه که از دانشگاه امام صادق علیه السلام در زمینه مدیریت مالی انتظار می‌رود، چیزی فرای موارد بالاست. آنچه که منظور است، تولید علم در زمینه مدیریت مالی است که امروزه از آن با عنوان مالی اسلامی یاد می شود که عبارت است از : آنچه در منابع اسلامی آمده و قابلیت اجرایی شدن و تبدیل به ابزار، نهاد و مفهوم را دارد، در زمینه مالی استفاده شود. 

دیگر مسائلی که در مطالعات مدیریت مالی اسلامی مطرح است، عبارتنداز:بانکداری بدون ربا، ابزارهای مالی اسلامی، تامین مالی اسلامی، نهادهای مالی اسلامی، ارزش زمانی پول و ربا و مسائلی از این حیث که بسیار جای تحقیق و مطالعه دارد. همچنین قابل ذکر است که یکی از مهمترین سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی معطوف به اصلاح و تقویت همه‌جانبه‌‌ی نظام مالی کشور  با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد 
ثبات در اقتصاد ملیو پیشگامی در تقویت بخش واقعی است. آشکار است که یکی از مهمترین ملزومات تحقق این سیاست، وجود متخصصان در این حوزه است که هم بر معارف اسلامی و هم بر علوم روز تسلط داشته باشند.

آینده شغلی و علمی این گرایش:

در مورد بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق علیه السلام، به شکرانه الهی، موقعیت‌های بسیار خوبی فراهم است و فارغ التحصیلان در منصب مختلفی مشغول به کار می‌شوند.

فرصت‌های شغلی بسیار گسترده است.برخی از آن ها عبارت اند از: فعالیت در یک موسسه تجاری، بانک، موسسات تامین مالی، موسسات سرمایه‌گذاری، موسسات پژوهشی، موسسات بیمه‌ای تا مراجع مالی چون بانک مرکزی، موسسات مالی ملی که در سطح بین‌المللی فعالیت می کنند، شرکت‌های مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری، عضویت در صندوق‌های بین‌المللی و نماینده ایران در موسسات جهانی چون صندوق بین‌المللی پول و ....

در زمینه مطالعات اسلامی نیز اقبال جهانی به این سمت رو آورده بخصوص بعد از بحران مالی اخیر پس از نارسایی مالی غربی در حل نابسامانی های مالی آنچنانکه آقای دکتر ریاضت که از فعالان حوزه مالی اسلامی هستند در سخنرانی خود گریزی به اقبال دنیا به مالی اسلامی داشتند و اشاره کردند که امروزه نه تنها مسلمانان در این حوزه مشغول هستند، که حتی غیر مسلمانها نیز به دنبال مالی اسلامی هستند و بر سر کلاس مالی اسلامی، مسیحی نیز می نشیند. در حالیکه اصلا اعتقادی به اسلام ندارد اما
 به دلیل فهم امتیازات مالی اسلامی به این سمت آمده است. این جملات به معنی این نیست که انگیزه فردی را که برای رضای خدا و اسلامی کردن مالی وارد این حوزه می شود را زیر سوال برد و تمام انگیزه‌ها را مادی کرد، بلکه صرفا برای این بود که بیان شود حتی کسانی که تنها وارد مطالعات اسلامی مالی می‌شود، باز هم فرصت‌های شغلی پردرآمدی دارند. البته اصلا توصیه نمی‌شود که فرد مسلمان به نیت دنیایی وارد این حوزه شود که « خسر الدنیا و الآخره » و از طرف دیگر «چون که صد آید، نود هم پیش ماست»

عناوین دروس:

عمده سرفصل‌هایی که در گرایش مدیریت مالی مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:
مدیریت مالی 1 و 2 که در آن به مبانی مدیریت مالی می‌پردازد.
مدیریت‌ریسک‌در‌نهادهای‌مالی که‌در‌آن‌به معرفی نهادهای‌مالی و همچنین به انواع ‌ریسک‌های‌مواجه ‌این‌ نهادها‌و روشهای پوشش آن می‌پردازد.
مدیریت سرمایه‌گذاری که در آن به سرمایه‌گذاری و مفاهیم آن می‌پردازد.مهندسی مالی که در آن به انواع ریسک‌ها و راههای پوشش آن که بیشتر ناظر به استفاده از ابزارهای مشتقه است می‌پردازد.
مدیریت ریسک که در آن به طور تخصصی به راههای محاسبه و پوشش ریسک می‌پردازد.موارد خاص در مدیریت مالی که به بررسی موارد عینی و تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی می‌پردازد.
بانکداری که در دو سطح داخلی و بین الملل به بررسی بانک و سازوکارهای آن می‌پردازد.مدیریت بیمه که به نهادهای بیمه‌ای می‌پردازد و ساز و کار این نهادها را بیان می‌کند.
اقتصاد سنجی که به عنوان واحد اختیاری ارایه می شود ولی بسیار با اهمیت است و مقداری زیادی مشکل که به مباحث ریاضی و آمار در مدیریت مالی می‌پردازد.
نهادهای‌پولی‌ومالی‌بین‌المللی که به تعریف و کارکرد نهادهای بین‌المللی مالی و پولی از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بانک تامین و توسعه، بانک توسعه اسلامی و ... می‌پردازد.
نشانی مطلب در وبگاه دانشکده معارف اسلامی و مدیریت:
http://isu.ac.ir/find.php?item=14.539.4315.fa
برگشت به اصل مطلب