دانشکده معارف اسلامی و مدیریت- گروه مدیریت صنعتی
​معارف اسلامی و مدیریت صنعتی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ | 
معرفی گرایش:
از اوایل دهه 70 میلادی ضرورت بهره گیری از دانش نوین مدیریت در صنایع و مراکز تولیدی مورد توجه و و تأکید قرار گرفت. در این راستا، گرایش جدیدی با عنوان گرایش مدیریت صنعتی شکل گرفت. در سال‌های اولیه، این رشته دانشگاهی عمدتاً در خدمت صنایع بزرگ دارای تولید انبوه قرار داشت. با گذر زمان و رشد این رشته علمی و توجه به نگرش سیستمی اولویت مطالعاتی آن و مساله‌ی اصلی گرایش صنعتی افزایش بهره‌وری و راندمان در عرصه‌های مختلف کار و تلاش و سازندگی و من‌جمله صنایع شد. مدیریت صنعتی با بهره گیری از دیگر علوم بویژه آمار، ریاضی، مهندسی و اقتصاد و با تاکید بر فنون ریاضی و آماری تلاش دارد مسائل پیچیده و کلان را قابل حل نماید و قادر به تعیین و استقرار شاخص ها و استانداردهای کمی و ارائه مدل های دقیق برای تصمیم گیری و اجرا در حوزه های مختلف عمیات هستند. لذا در این گرایش بر عناصری همچون دانش ریاضی و آمار، دانش تصمیم‌گیری تاکید ویژه‌ای وجود دارد.

دانش مدیریت صنعتی هم اکنون در اکثر دانشگاه ها و مراکز علمی فعال بوده و با استفاده از روش‌هایی همچون شبیه‌سازی و پویایی سیستم، تحقیق در عملیات و مدیریت تکنولوژی در عرصه‌های مختلف عمومی، دولتی و خصوصی به پژوهش و تحلیل می پردازد. از آنجا که بهره‌وری و کیفیت هرکجا که تولیدی صورت گیرد معنا دارد و منجر به ایجاد مزیت رقابتی برای صاحبان آن می‌شود مدیریت صنعتی از کارگاه‌های کوچک خانوادگی تا کارخانه‌ها و سازمان‌های فراملیتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گروه مدیریت صنعتی ذیل دانشکده معارف اسلامی و مدیریت متجاوز از 27 سال است که فعالیت پایدار داشته و با ارائه برنامه آموزشی و پژوهشی منسجم، برگزاری سمینارها، راه­اندازی دفتر مطالعات صنعت سعی در قرارگیری در مرزهای این دانش داشته است.

در حوزه پژوهش و تولید علم دینی، زمینه کاملاً مهیا و بکری برای فعالیت علمی با رویکرد تلفیقی در این رشته وجود دارد؛ هم در حوزه­های کیفی و محتوایی رشته همچون تعالی سازمانی، سنجش کیفیت خدمات، ارزیابی عملکرد، استانداردسازی، اخلاق کسب و کار، مدیریت کیفیت و ... زمینه کار دقیق و اصیل اسلامی وجود دارد و هم در حوزه تحلیلی رشته، امکان استفاده از ابزارهای مدیریت صنعتی در حوزه شاخص سازی در تحلیل گزاره های دینی مهیاست. ضمن اینکه آرمان اصلی تلفیق در رشته مدیریت صنعتی رسیدن به فقه الصناعه (فقه صنعتی) است که مبنای نظام سازی های مرتبط در حوزه روابط صنعتی و تجاری، بهره وری، عملکرد و ... مبتنی بر احکام اسلامی است.

برخی دانش‌آموختگان موفق

از بین بیش از 140 دانش‌آموخته و دانشجوی گروه مدیریت صنعتی دانشکده معارف‌اسلامی و مدیریت، نزدیک به نیمی از ایشان دارای مدرک دکتری و یا پذیرفته شده در مقطع دکتری هستند.
 • دکتر احمدزاده کرمانی؛ استاندار سابق فارس
 • دکتر علی بنیادی نائینی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و رئیس سابق مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت ارشاد
 • دکتر علی‌اکبر خادمی؛ معاون مدیر کل دفتر امورصادرات و بین‌الملل وزارت صنایع و معادن
 • دکتر وحید خاشعی؛ هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
 • دکتر روح‌اله سهرابی؛ هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان و رئیس دانشکده مدیریت آن دانشگاه
 • دکتر محمد شیخ‌زاده؛ هیات علمی دانشگاه بجنورد
 • دکتر جلال  غفاری؛ مدیر کل پژوهش و برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
 • آقای حمید فضائلی؛ مدیر پروژه‌های نفتی
 • دکتر مهدی محمدی‌نسب؛ عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه قم
 • دکتر سید محمد موسوی؛ مدیر کل دفتر امور صادرات و بین‌الملل وزارت صنایع و معادن کشور
 • آقای فرزاد مخلص‌الائمه؛ مدیر بخش نفت سازمان بازرسی کل کشور

آینده شغلی این گرایش:

دانش‌آموختگان این گرایش در بخش‌های مختلف صنعت و تولیدی، بخش‌های دولتی و تصمیم‌ساز نظام، مراکز پژوهشی و همچنین مراکز موثری همانند بودجه‌ریزی و عملیات، مدیریت کیفیت، مدیریت بهره‌وری، مدیریت پروژه، مدیریت دانش، مدیریت نظارت و بازرسی می‌توانند فعالیت اجرایی داشته باشند.

آینده علمی این گرایش:

هم‌اکنون رشته مدیریت صنعتی در مقطع ارشد در گرایش­ های تولید و عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت عملکرد، مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت کیفیت و بهره وری، مدیریت پروژه ارائه شده و ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته مدیریت صنعتی در گرایش‌های مختلفی همچون تولید، عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت سیستم ها، استراتژی صنعتی، امکان پذیر است ضمن اینکه امکان ادامه تحصیل در سایر گرایش های مدیریت نیز وجود دارد. در دانشگاه امام صادق(ع) نیز جذب دانشجو در مقطع دکتری مدیریت صنعتی در دو گرایش مدیریت سیستم ها و آینده پژوهی مصوب گردیده و در آینده نزدیک اقدام به جذب دانشجو خواهد شد.

عناوین برخی دروس:

مقطع کارشناسی:
مدیریت تولید که در آن به برنامه‌ریزی تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید یک شرکت، طراحی محصول، برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی ها می‌پردازد.
مدیریت کارخانه، مکان یابی تسهیلات، چنیش تجهیزات، توازن خط تولید، بهره وری و زمان بندی تولید در این درس بحث می شود. مدیر کارخانه مسؤولیت نظارت و کنترل فرآیندهای ساخت و انبارش از نظر مطابقت با برنامه های از پیش تعیین شده و مسؤولیت برنامه ریزی و پیگیری برنامه ساخت را برعهده دارد.
مدیریت پروژه که به بحث سازماندهی و مدیریت منابع موجود برای انجام یک فعالیت موقتی که به ایجاد ارزش منجر می‌شود، می‌پردازد.
 • کنترل کیفیت آماری به مباحث کنترلی کیفیت البته با کمک روش‌ها و ابزارهای آماری اشاره دارد.
 • حفاظت صنعتی به مباحثی همچون ایمنی صنعتی، ارگونومی، بهداشت صنعتی، سلامت، ایمنی و محیط زیست(HSE) و مدیریت ریسک و بحران در سازمان می پردازد.
 • نگهداری‌و‌تعمیرات که به الزامات پیاده‌سازی سیستم‏های نگهداری وتعمیرات و نقش نگهداری و تعمیرات در فضای رقابتی و همچنین استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات و برنامه‌ریزی آن می‌پردازد.
 • تحقیق در عملیات، شاخه‌ای بین‌رشته‌ای از ریاضیات است که از گرایش‌هایی مانند برنامه‌ریزی ریاضی، آمار و طراحی الگوریتم‌ها استفاده می‌کند تا در مسائل بهینه‌سازی، جواب بهینه را پیدا کند. یافتن جواب بهینه براساس نوع مسئله مفاهیم مختلف دارد و در تصمیم سازیها استفاده می‌شود.
 
مقطع کارشناسی ارشد:
مدیریت تولید پیشرفته/ تحقیق در عملیات پیشرفته/ مدل‌های تصمیم‌گیری/ مسائل نیروی انسانی در صنعت/

برنامه های آتی گروه:

 • راه اندازی دوره دکتری آینده پژوهی (در مرحله تصویب وزارت علوم)
 • راه اندازی دوره دکتری مدیریت سیستم ها (در مرحله تصویب دانشگاه)
 • انتشار مجله علمی پژوهشی مدیریت صنعتی کاربردی
 • بازنگری دروس رشته و تعریف ماژول های مرتبط
 • تعریف دوره کارآموزی به ارزش سه واحد
نشانی مطلب در وبگاه دانشکده معارف اسلامی و مدیریت:
http://isu.ac.ir/find.php?item=14.542.2847.fa
برگشت به اصل مطلب