دانشگاه در عرصه بین الملل- مخزن بازدید اساتید خارجی
گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی) گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی)

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/10/18 | 


دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات و مرکز زبان انگلیسی دانشگاه با مشارکت اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی روز سه شنبه مورخ 21 آبان ماه 1398 میزبان آقای تیم اندرسون از اساتید دانشگاه سیدنی استرالیا و محقق و پژوهشگر حوزه محور مقاومت بود. ایشان که مولف کتاب محور مقاومت؛ "Axis Of Resistance" نیز هستند در نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای که با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه در سالن شهید مطهری برگزار شد به بیان نقطه نظرات خود در قبال جایگاه کنونی محور مقاومت و نقش آن در آینده ژئوپلیتیک منطقه پرداخت.
اهم صحبت های مطرح شده توسط ایشان به شرح زیر است:
ü در پرداختن به موضوع جنبه‌های اقتصادی اقتصاد مقاومتی و همگرایی منطقه باید نخست به این سؤال پاسخ داد که بعد از ناکامی برجام در نیل به اهداف تعیین شده، آیا اقتصاد مقاومتی یک رویکرد کاملاً دفاعی است یا می‌تواند فرصتی جدی برای منطقه غرب آسیا باشد؟ در این میان باید به ظرفیت‌های موجود در غرب آسیا اشاره شود که به نظر من می‌تواند به‌خوبی فرآیند همگرایی منطقه‌ای را در پی داشته باشد. درواقع اگر مؤلفه امیال امپریالیستی از منطقه حذف شود به نظرم این فرآیند به با سرعت بیشتری و البته با کمترین موانع پشت سر گذاشته می‌شود.
ü اگرچه برخی کارشناسان سعی دارند این‌چنین وانمود کنند که سیاست‌های نئولیبرالی تنها امید برای اقتصاد کشورها و ازجمله کشورهای غرب آسیا است، ولی درواقع می‌توان به وعده‌های دروغین این سیاست‌ها اشاره داشت. چالش جهانی‌شدن، سیاست‌های تعدیل ساختاری، سازمان‌های حامی سرمایه‌داری ازجمله گات و سازمان تجارت جهانی، تحریم‌های یک‌جانبه سرفصل‌هایی هستند که در کتاب اخیر تحت عنوان «محور مقاومت: به‌سوی یک غرب آسیا مستقل» به‌صورت مبسوط به آن‌ها پرداخته‌ام.
ü اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب اسلامی ایران بارها به آن اشاره داشته است، می‌تواند نه‌تنها برای ایران بلکه برای منطقه نجات‌بخش باشد. از طرفی شواهدی در دست است که کشورهایی که از سیاست‌های نئولیبرال فاصله گرفته‌اند توانسته‌اند رشد مثبتی چشم‌گیری را در مدتی کوتاه تجربه کنند و از سوی دیگر این کشورها با تقویت ظرفیت‌های درونی خود می‌توانند برای شرکای منطقه‌ای نیز مثمر باشند. ایران امروز این فرصت را دارد تا نه‌تنها خود از سیاست‌های نئولیبرالی فاصله بگیرد بلکه از طریق منطقه‌گرایی کشورهای شریکش را نیز در این راه یاری کند.

  
  
 

 
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه در عرصه بین الملل:
http://172.16.160.52/find.php?item=29.2021.5543.fa
برگشت به اصل مطلب