دانشگاه در عرصه بین الملل- مخزن بازدید اساتید خارجی
نشست تخصصی بررسی فرصت های تبلیغی و آموزشی با دبیرکل اتحادیه موسسات امامیه تایلند(95/1/22)

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/4/7 | 


روز یکشنبه مورخ 22/1/95 دبیرکل اتحادیه موسسات امامیه تایلند به دعوت معاونت پژوهشی دانشکده ی معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات در دانشگاه امام صادق علیه السلام حضور یافتند و از بخش های مختلف دانشگاه شامل کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی، مجموعه ی دانشکده ها، سالن های آموزشی، مسجد و مقبره الشهدا بازدید کردند.
در ادامه این بازدید نشستی با حضور آقایان دکتر امامی، کارشناس اداره همکاری های علمی و بین المللی و گروهی از دانشجویان عضو انجمن علمی ارتباطات و دفتر مطالعات دعوت اسلامی بسیج دانشجویی در دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات تشکیل شد.
       

در ابتدای این نشست آقای انصار لمپان، مسوول مدرسه دارالزهرا تایلند ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه امام صادق علیه السلام به سابقه ی تشیع در این کشور اشاره کرد و گفت: تشیع سابقه ای گسترده و دیرین در تایلند دارد و سالیانی پیش شیخ احمد قمی، یک بازرگان ایرانی توانست با حضور در این منظقه جمع کثیری را به تشیع علاقه مند سازد.

وی افزود: امروزه 10 تا 15 درصد از مردم تایلند مسلمان هستند که عمدتا در مناطق جنوبی این کشور زندگی می کنند و از این تعداد جمعیتی حدود 40 هزار نفر شیعه هستند.
مدیر مرکز امام خویی تایلند ادامه داد: ما توانسته ایم با به کارگیری الگوهای مختلف تربیتی تعداد قابل توجهی از نوجوانان و جوانان تایلندی را با معارف اسلامی آشنا سازیم.
وی با اشاره به برگزاری اردوهای آموزشی سالیانه در تایلند گفت: این اردوها که امسال بیست و نهمین سال برگزاری خود را پشت سر می گذارد، جمعیتی حدود 500 نفر از جوانان شیعه و سنی را در بر می گیرد و در تابستان هر سال به منظور فراگیری اندیشه اسلامی و آشنایی با معارف آن و همچنین اثرگذاری تربیتی برگزار می گردد.
این اندیشمند شیعی ضمن اشاره به اهمیت آموزش و تربیت مدرسین و اساتید و مربیان تایلندی به منظور فعالیت در مقاطع دانش آموزی و دانشگاهی گفت: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های دانشجویان و اساتید دانشگاه امام صادق علیه السلام به منظور تحقق این مهم بهره مند گردیم.
لمپان در ادامه به توصیف جلوه هایی از فعالیت های انقلابی و همگرایی شیعه و سنی در تایلند از جمله در راهپیمایی روز قدس و جشن میلاد پیامبر و نیمه شعبان و ضرورت شکل گیری فرهنگ شیعی مبتنی بر بافت اجتماعی تایلند پرداخت.
در این نشست دکتر سید مجید امامی نیز ضمن خوش آمدگویی به میهمانان، به رسالت بین المللی دانشجویان و اساتید دانشگاه امام صادق علیه السلام اشاره کرد و گفت: می توان به منظور گسترش ارتباطات فی مابین بر پایه ی ظرفیت های موجود اقدام نمود.
معاون پژوهشی دانشکده در ادامه گفت: ظرفیت هایی همچون سبقه زبان و ادبیات فارسی در تایلند، اشتراکات دینی و مذهبی و نزدیکی فرهنگی می تواند بستری را برای گسترش همکاری ها فراهم آورد.
در ادامه هیات تایلندی با حضور در دفتر حجه الاسلام و المسلمین میر لوحی، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه گزارش کوتاهی از فعالیت های تبلیغی خود در کشور تایلند که با تاکید بر وحدت میان مسلمان صورت می گیرد ارائه دادند. در این دیدار حجه الاسلام و المسلمین میرلوحی ضمن تقدیر از تلاش های حجه الاسلام لمپان و همچنین نقش آفرینی دانشکده ی ارتباطات در فضای بین المللی، حضور تبلیغی در کشور تایلند را مهم ارزیابی کرده و خواستار توجه جدی به مولفه های فرهنگ شیعی در آن کشور شدند.

در پایان این نشست مقرر شد تا جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه به منظور فعالیت تبلیغی و آموزش مربیان و اساتید تایلندی در قالب برنامه ریزی های آتی حضور به هم رسانند.
       
       
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه در عرصه بین الملل:
http://172.16.160.52/find.php?item=29.2021.6419.fa
برگشت به اصل مطلب